BIZNES
Jakie są perspektywy dla złota w 2024 roku i czy warto nadal kupować królewski metal
Nie trzeba być wybitnym specjalistą od finansów żeby wiedzieć, że złoto jest pewną lokatą kapitału. Kupione i sprzedane w odpowiednim okresie, może przynieść duże zyski. Nabywców zazwyczaj nie brakuje, dlatego nie jest trudno je sprzedać. Korzyści podatkowe wykazują, iż złoto jest wyjątkowym aktywem. Gdy sprzedajemy złoto po upływie 6 miesięcy od momentu zakupu, inwestycja w złoto nie wiąże się z żadnymi kosztami podatkowymi. Złoto sprawdzi się jako zabezpieczenie na wypadek nagłych niespodziewanych wydarzeń.
Ekonomiści Commerzbanku prognozują, że w krótkim terminie cena złota będzie poruszać się w trendzie bocznym w okolicach 1 950 USD. To wynika głównie z niepewności dotyczącej przyszłej polityki pieniężnej USA. Spadająca inflacja w Stanach Zjednoczonych sugeruje zakończenie podwyżek stóp procentowych, jednak solidny wzrost gospodarczy przemawia przeciwko szybkim zmianom w stawkach procentowych.
W średnim terminie, jednak Commerzbank przewiduje wzrost ceny żółtego metalu, co ma związek z oczekiwaniami recesji w USA. To powinno podsycać spekulacje na temat obniżek stóp procentowych. Oto prognoza ceny złota według analityków:
- III kw. 2023 – 1950 USD
- IV kw. 2023 – 2000 USD
- I kw. 2024 – 2050 USD
- II kw. 2024 – 2100 USD
- III kw. 2024 – 2100 USD
- IV kw. 2024 – 2100 USD
Zakup złota ma swoje zalety, ale i wady. Aspekty te przedstawiamy poniżej.
Wysoka płynność złota
Oznacza, to iż złoto można w łatwy sposób zamienić na gotówkę. Wszędzie znajdziemy osoby chętne jego kupnem. Rynek złota charakteryzuje się dużą globalizacją. Należy też zwrócić uwagę, iż inwestycję w złoty kruszec można zawsze łatwo zamienić na wybraną walutę świata. Mając na uwadze łatwą zbywalność złota, przy zakupie powinniśmy pamiętać o wybieraniu autentycznych wyrobów ze złota od renomowanych mennic. Zwiększy to bezpieczeństwo transakcji.
Dywersyfikacja
Wartość złota często zmienia się odwrotnie do kursu akcji i walut. Zatem zakup złota może być skutecznym sposobem na dywersyfikację. Często podnosimy złoto do jednego z najchętniej wybieranych form zabezpieczenia kapitału.
Wartość
Jedna z najlepszych inwestycji gdy wartość pieniądza spada jest zakup złota. Co charakterystyczne zainteresowanie tą formą oszczędzania rośnie proporcjonalnie do niepokoju, z jakim rosną ceny w sklepach, a oszczędności na kontach bankowych w oczach tracą na wartości. Złoto jest powszechnie znanym i najskuteczniejszym ubezpieczeniem majątku i jest zupełnie niezależne od systemu bankowego. Ma to swoje znaczenie szczególnie gdy mamy do czynienia np. z kryzysem bankowym i problemem z wypłatami gotówki z bankomatów, zablokowaniem płatności kartą itp. W takich sytuacjach złoto może być jedynym dostępnym i akceptowanym środkiem wymiany.
Wady inwestowania w złoto
Inwestycja z złoto nie jest więc dobra dla tych, którzy liczą na szybki zysk. Czyli nie przynosi ona profitów od razu, to zdecydowanie lokata długoterminowa. Najlepiej kupować ją gdy sytuacja na rynkach jest stabilna, wówczas złoto jest najtańsze. Największą wadą złota inwestycyjnego jest konieczność jego bezpiecznego przechowania. Oznacza to dodatkowe koszty aby uchronić się od niebezpieczeństwo włamania z próbą kradzieży. Można również skorzystać z usług przechowywania złota w skarbcach lub skrytkach bankowych. To oczywiście również dodatkowe koszty i brak możliwości stałego dostępu do złota. Nie łatwo również wybrać formę inwestycji. Możemy skorzystać np. z opcji i kontraktów na złoto, którego fizycznie nie posiadamy (zapis w systemie bankowym). W takim wypadku w wyniku np. krachu na giełdzie może okazać się, że jednak kruszcu po prostu nie ma.
Nie ulega wątpliwości, iż inwestowanie w złoto powinno być ważną częścią portfela inwestora. Wprawdzie złoto nie gwarantuje dużych zysków, jest jednak bezpieczne i obarczone niewielkim ryzykiem. Z tego względu jest ono idealnym aktywem do ulokowania prywatnych oszczędności celem ich ochrony. Pozwala nam na dywersyfikację naszych inwestycji i zapewnia spokojną przyszłość na wypadek zachwiań na rynkach finansowych.