Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

Fundusz na rzecz środowiska

piątek, 24 grudnia 2021 13:52 / Autor: Paweł Michalec
Fundusz na rzecz środowiska
Fundusz na rzecz środowiska
Paweł Michalec
Paweł Michalec

„Czyste Powietrze”, „Zorza” i „Agroenergia” – dzięki tym programom Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach przyczynia się do dbałości o przyrodę w naszym regionie.Minione pięć lat to dynamiczny rozwój działalności funduszy i ogromny wzrost liczby zawieranych umów.

Przypomnijmy, że obecny zarząd – z prezesem Ryszardem Gliwińskim na czele – pracuje w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach od 2017 roku. Od tamtego roku sporo się zmieniło.

WIĘCEJ UMÓW

Statystyką, która pokazuje dynamikę wspomnianych zmian, jest liczba zawieranych umów.– W 2016 roku, liczba podpisywanych rocznie umów wynosiła 457. W tym roku - to osiem tysięcy. Co za tym idzie, wypłacane są większe kwoty w ramach dotacji; w 2021 to już niemal 195 milionów złotych. Warto wspomnieć o efektywności naszych pracowników, która wzrosła o 890 procent w ciągu tych czterech lat.W 2016 roku, pracownik WFOŚiGW rocznie pracował przy 13 umowach, teraz to średnio 133 umowy – wyliczał prezes Gliwiński. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnejod lipca 2017 roku podpisał łącznie 22 180 umów. Ich wartość to w sumie aż miliard złotych.– Dzięki pracy naszego funduszu, redukujemy ogromną ilość szkodliwych substancji trafiających do atmosfery. Od 2017, z naszego województwa zniknęło około 16 500 „kopciuchów”, a w zamian pojawiły się ekologiczne źródła ciepła. Emisja dwutlenku węgla rocznie redukowana jest o ponad 231 ton. Z dofinansowanychprzez nas urządzeń rocznie produkowane są 34 gigawatogodziny. Łączna moc ogniw fotowoltaicznych to 17.5 megawatów, a liczba instalacji mikro to 2494 – wyjaśniał prezes WFOŚiGW w Kielcach.Wszystko dzięki programom takim jak „Zorza” i „Czyste Powietrze”.Co ciekawego, od 2013 do 2016 roku, w ramach programu „Kawka” wymieniono jedynie 450 kotłów starego typu.„Czyste Powietrze” to jednak nie tylko wymiana kopciuchów, ale również termomodernizacja budynków. Polega ona m.in. na ich dociepleniu. W sumie, beneficjenci programu ocieplili aż 1,5 milionametrów kwadratowych ścian budynków. Warto dodać, że fundusz prowadzi także program Agroenergia. Mogą z niego skorzystać właściciele od jednego do trzystu hektarów ziemi. Za pozyskane pieniądze można kupić wiatraki, panele fotowoltaiczne, czy pompy ciepła.

DOBRA OPINIA

Swoją opinię o funkcjonowaniu WFOŚiGW wyrazili także politycy i przedstawiciele władz.– Jesteśmy dumni z funkcjonowania Wojewódzkiego FunduszuOchrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Jest on jednym z najlepiej i najprężniej działających w Polsce - zarównopod względem przyjmowanych i rozpatrywanych wniosków, jaki dobrej komunikacji z samorządami. Nasze województwo jest jedynym w kraju, gdzie do programu Czyste Powietrze przystąpiły wszystkie gminy. Dzięki temu fundusz jest blisko mieszkańców– mówiła minister Anna Krupka.

Senator Krzysztof Słoń stwierdził, że w ciągu ostatnich lat, WFOŚ zasłużył na miano mecenasa działań proekologicznych.– Przyzwyczailiśmy się już do tego, że fundusz, dzięki rozmaitym programom, zmienia naszą rzeczywistość i jakość życia. Przynosi to wymierny efekt – powietrze, woda, gleba są w lepszym stanie. Jeszcze kilka lat temu, nasze województwo było zaniedbane podwzględem ekologicznym. Teraz widzimy ogromną aktywnośći szereg działań na rzecz naszego środowiska – zaznaczył senator.

W podobnym tonie wypowiadała się Pani Poseł Agata Wojtyszek- Podpisaliśmy ponad 16 tys. umów. To daje nam drugie miejsce w kraju. Biorąc pod uwagę, że nasze województwo nie należy do największych,to bardzo dobry wynik - mówiła.

 

zyczwfos

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO