BIZNES
EORI - czym jest i do czego służy?
Skrót EORI (Economic Operators’ Registration and Identification) to unijny system służący do rejestracji i identyfikacji podmiotów gospodarczych dla potrzeb celnych. Co warto o nim wiedzieć?
Co to jest EORI?
System EORI został wprowadzony 1 lipca 2009 roku w celu uproszczenia procedur celnych w Unii Europejskiej i od tego czasu został wdrożony we wszystkich państwach członkowskich. Wprowadzenie tego systemu ułatwiło przepływ towarów pomiędzy krajami UE a krajami trzecimi. Oprócz podstawowej funkcji sprawdzania przepływu towarów, system EORI umożliwia szybką i sprawną odprawę celną.
Ponadto numer EORI jest numerem identyfikacyjnym wymaganym przez przedsiębiorstwa przy imporcie i eksporcie produktów do i z krajów trzecich.
Czym charakteryzuje się numer EORI?
W przypadku kupna lub sprzedaży towaru poza obszarem celnym Unii Europejskiej, konieczne jest posiadanie numeru EORI. Ponadto firmy spoza UE, które chcą sprzedawać lub importować towary z krajów UE, również muszą posiadać taki identyfikator. Numer EORI nadawany jest tylko raz konkretnej firmie. W zależności od tego, gdzie ma siedzibę dana firma, numer EORI może się różnić. W przypadku firm krajowych numer EORI składa się z liter „PL”, numeru NIP i pięciu zer. Całość powinna wynosić do 17 znaków. W przypadku krajów trzecich, numer EORI składa się z liter "PL" oraz unikalnych 14 cyfr ze znakiem "Z" na końcu.
Przydzielony numer EORI jest jednocześnie numerem identyfikacyjnym ID SISC (System Informacyjny Służby Celnej). System ten służy do elektronicznej komunikacji pomiędzy firmami a izbą celno-skarbową.
Jak uzyskać numer EORI?
Starając się numer EORI, ma się kilka możliwości na złożenie odpowiedniej dokumentacji:
- złożenie niezbędnych dokumentów za pośrednictwem poczty lub kurierem na adres Centralnej Rejestracji Celnej,
- osoba posiadająca pełnomocnictwo do reprezentowania określonego podmiotu może również zwrócić się osobiście do administracji celnej lub urzędu celno-skarbowego,
- złożenie elektronicznego formularza za pośrednictwem platformy PUESC.
Niezależnie od tego, którą opcją się wybierze aby ubiegać się o numer EORI, osoba upoważniona musi przynajmniej raz udać się do organu celno-skarbowego, aby zweryfikować swoją tożsamość jako osoby ubiegającej się o numer EORI.
Jeśli urząd stwierdzi, że podmiot okazał nieprawdziwe dane lub przedstawił fałszywe dokumenty - podmiot automatycznie traci numer EORI.