Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

Czym jest faktoring cichy i kiedy się z niego korzysta?

środa, 16 sierpnia 2023 13:00 / Autor: Paweł Michalec
Czym jest faktoring cichy i kiedy się z niego korzysta?
Czym jest faktoring cichy i kiedy się z niego korzysta?
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Wśród niektórych przedsiębiorców coraz większą popularnością cieszy się tak zwany faktoring cichy, który znany jest również jako faktoring niejawny. Tego typu rozwiązanie jest szczególnie istotne, gdy w umowie była mowa o zakazie cesji wierzytelności. Co to jednak jest i czym różni się w przypadku faktoringu jawnego? Czy faktoring niejawny jest legalną formą opłacania faktur? Kiedy najlepiej jest wykorzystać ten sposób fakturowania, gdzie znaleźć firmę trzecią, która zdecyduje się na wystawienie faktury za nas, bez jednoczesnego informowania kontrahenta o swojej obecności?

  1. Czym jest faktoring cichy i kiedy się go stosuje?
  2. Czym jest faktoring jawny i kiedy się go stosuje?
  3. Czym różni się faktoring cichy od faktoringu jawnego?
  4. Co to jest zakaz cesji wierzytelności i co on oznacza?
  5. Jaki powinien być cichy faktoring - cechy, które powinien mieć?
  6. Jak przebiega cała operacja faktoringu cichego - jak to się odbywa?
  7. Gdzie można zlecić zapłatę faktury nawet mając cesję wierzytelności w umowie?

Czym jest faktoring cichy i kiedy się go stosuje?

Faktoring cichy, zwany faktoringiem niejawnym to finansowanie faktur z terminem płatności, których termin jeszcze nie upłynął, przez firmę trzecią niezwiązaną z firmą, która fakturę faktycznie wystawia. Umowy faktoringu cichego, tak samo jak przy faktoringu jawnym, są trójstronne. Najczęściej tego rodzaju finansowanie odbywa się wśród firm, które mają wpisane zakaz cesji wierzytelności w umowie. 

Czym jest faktoring jawny i kiedy się go stosuje?

Faktoring jawny to finansowanie faktur, w których faktor bądź przedsiębiorca, informuje swoich klientów o cesji wierzytelności. Każda faktura, która jest w ten sposób wystawiana musi posiadać odpowiednią informację o cesji. 

Czym różni się faktoring cichy od faktoringu jawnego?

Przy zawarciu umowy faktoringu jawnego, firma faktoringowa kontaktuje się z kontrahentem przedsiębiorcy i upewnia się, że nie ma żadnych przeszkód przed zawarciem wierzytelności. Sprawdza i weryfikuje całą transakcję, która ma mieć miejsce. W procesie faktoringu cichego takie postępowanie nie może mieć miejsca. Firma, która oferuje usługi faktoringu niejawnego nie ma możliwości skontaktowania się z kontrahentem niezależnie od okoliczności. Należy zaznaczyć, że faktoring jawny jest tańszą i łatwiej dostępną formą finansowania. Jeżeli firma chce skorzystać z faktoringu cichego musi mieć bardzo dobrą sytuację finansową, ponieważ faktor w ocenie stosuje scoring kredytowy.

Co to jest zakaz cesji wierzytelności i co on oznacza?

Nowi przedsiębiorcy mogą zastanawiać się czym w zasadzie jest cesja wierzytelności. Prawda jest taka, że jest to nic innego, jak przekazanie uprawnień do wierzytelności innemu podmiotowi. Jest to coś jak przekazanie praw do długu firmie bądź osobie trzeciej. W cesji wierzytelności powinno znaleźć się oznaczenie obu stron, wartość wierzytelności oraz konkretny tytuł prawny wierzytelności. Istotny jest również termin, do którego wierzytelność musi zostać spłacona, co jest przedmiotem wierzytelności. Ważne są również prawa i obowiązki zarówno dłużnika, jak i wierzyciela. 

Jaka powinna być oferta na cichy faktoring - cechy, które powinien mieć?

Jak powinna wyglądać oferta na cichy faktoring, aby warto było z niego skorzystać? Jakie powinna mieć cechy firma, która proponuje swoim klientom faktoring cichy? Z pewnością dyskrecja powinna być jedną z cech, które będzie posiadał faktor. Istotna jest również szybkość, prostota i przejrzystość umowy - to cechy istotne dla klienta. Taką ofertę posiada eFaktor, świadczący usługi faktoringu dla MŚP. Decyzja o finansowaniu jest podejmowana w ciągu kilku godzin od zgłoszenia, a uruchomienie finansowania to kwestia 24 godzin. 

Jak przebiega cała operacja faktoringu cichego - jak to się odbywa?

Sam proces przebiegu faktoringu cichego nie różni się zbytnio od operacji faktoringu jawnego - największą różnicą jest brak poinformowania kontrahenta o wystawieniu faktury przez osobę/firmę trzecią. Zatem najpierw następuje wystawienie faktury, zgłoszenie do finansowania, środki pojawiają się na koncie firmy, następuje termin zapadalności faktury i na końcu następuje spłata do faktora.

Gdzie można zlecić zapłatę faktury nawet mając cesję wierzytelności w umowie?

Jak znaleźć firmę faktoringową, która na rachunek faktoranta przeleje pieniądze, bez informowania o swojej obecności? Najłatwiej tego typu firmy znaleźć przez internet. Jeżeli interesuje cię faktoring tajny to dobrym rozwiązaniem może okazać się chociażby strona efaktor.com.pl/oferta/faktoring-cichy. Jest ona utrzymana w przejrzystym stylu i można na niej znaleźć wszystkie niezbędne informacje, dzięki temu korzystanie z niej jest intuicyjne i proste. Każdy, kto nie chce naruszać zakazu cesji wierzytelności może wspomóc się faktoringiem cichym wykonywanym przez tę firmę. 

Faktoring eFaktor

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO