Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

Czy panele słoneczne się opłacają? Analiza kosztów i korzyści

czwartek, 02 maja 2024 13:18 / Autor: Paweł Michalec
Czy panele słoneczne się opłacają? Analiza kosztów i korzyści
Czy panele słoneczne się opłacają? Analiza kosztów i korzyści
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Zastanawiasz się nad instalacją paneli słonecznych w Twoim domu, jednak nie wiesz, czy inwestycja się opłaca? W naszym artykule znajdziesz analizę zalet i wad tego rozwiązania. Dzięki temu będziesz mógł stwierdzić, czy jest to opłacalne rozwiązanie, z którego warto skorzystać.

Koszty początkowe a długoterminowe oszczędności

Koszt montażu średniej wielkości instalacji fotowoltaicznej (moc 8-10 kW) to przedział między 20 a 40 tys. złotych. Jest to duży wydatek, jednak ponosisz go tylko raz. Zapewnisz sobie w ten sposób obniżenie rachunków za wykorzystaną energię elektryczną. W zależności od lokalizacji, poziomu nasłonecznienia i indywidualnego zużycia energii, oszczędności na rachunkach za prąd mogą wynosić nawet do 70%. Przyjmuje się, że inwestycja taka zwraca się w okresie od 7 do 12 lat. Natomiast żywotność instalacji fotowoltaicznej wynosi co najmniej 25 lat.

Gdzie w Polsce może sprawdzić się takie rozwiązanie? Fotowoltaika Kielce oraz inne miasta w Świętokrzyskim to dobra lokalizacja, ze względu na niską zabudowę i blisko 100 słonecznych dni w ciągu roku. Dlatego, jeżeli mieszkasz w tym regionie i zastanawiasz się nad zakupem paneli, warto poważnie rozważyć instalację.

Koszty początkowe możesz także obniżyć, korzystając z dofinansowania w ramach programów unijnych, rządowych lub samorządowych. Dzięki temu inwestycja zwraca się znacznie szybciej, a Ty poza oszczędzaniem, zaczynasz także zarabiać na produkcji energii elektrycznej. Masz bowiem prawa odsprzedaży nadwyżki wyprodukowanego prądu większym dostawcom działającym na rynku. Więcej na ten temat dowiesz się np. na stronie: https://www.esoleo.pl/, gdzie zostaną zaoferowane Tobie przyjazne dla środowiska rozwiązania, które dla Ciebie i Twojego domu będą źródłem komfortu i wielu korzyści.

Wpływ paneli słonecznych na wartość nieruchomości

Inwestycja w panele słoneczne przynosi wymierne korzyści nie tylko w postaci niższych rachunków za energię elektryczną. Może także podnieść wartość Twojej nieruchomości. Instalacja fotowoltaiczna jest postrzegana jako atut, gdyż potencjalny kupiec, może liczyć na niskie koszty utrzymania nieruchomości. Wieloletnie badania wskazują, że domy z takim proekologicznym rozwiązaniem, są droższe od tradycyjnych, o około 5%. Może wydawać się, że to nie dużo, jednak biorąc pod uwagę ceny domów, jest to już znacząca kwota.

Czy panele słoneczne są opłacalne?

Odpowiedzieć na to pytanie pozwoli nam analiza ekonomiczna instalacji fotowoltaicznej. Obecnie cena za 1 kWh energii wynosi 1 zł, a przeciętne gospodarstwo zużywa około 300 kWh miesięcznie. Z tego wynika, że standardowy miesięczny rachunek za energię wyniesie 300 zł. Z instalacją systemu fotowoltaicznego o mocy około 4 kW, który kosztuje od 20,000 do 30,000 PLN, oszczędności mogą sięgnąć do 70% miesięcznych kosztów energii.

W myśl tych obliczeń miesięczne wydatki na energię mogą spaść do około 90 zł. Co oznacza oszczędności rzędu 210 zł miesięcznie lub 2520 zł rocznie. Biorąc pod uwagę dofinansowanie rządowe z programu „Mój Prąd” do 5000 PLN, które obniża początkowe koszty, okres zwrotu z inwestycji może wynosić mniej więcej od 8 do 10 lat. Po tym czasie instalacja zaczyna generować czysty zysk przez okres około 15 lat, co czyni ją atrakcyjnym rozwiązaniem.

Czy panele słoneczne się opłacają? Kilka słów na koniec

Wyraźnie widać, że inwestycja w fotowoltaikę to opłacalne rozwiązanie. Nie tylko pozwala na zmniejszenie rachunków, ale podnosi także wartość nieruchomości. W dłuższej perspektywie pozwala także na dodatkowy dochód pochodzący ze sprzedaży nadwyżek produkowanej energii.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO