Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

Baza Usług Rozwojowych dla przedsiębiorców. Propozycja dla małych i średnich firm

środa, 22 listopada 2017 13:39 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Baza Usług Rozwojowych dla przedsiębiorców. Propozycja dla małych i średnich firm
Baza Usług Rozwojowych dla przedsiębiorców. Propozycja dla małych i średnich firm
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

95 procent świętokrzyskich firm to mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa. Mogą one starać się o dofinansowania na specjalistyczne szkolenia dla swoich pracowników w ramach Bazy Usług Rozwojowych. Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach proponuje dopłaty sięgające 80 procent kosztów za podnoszenie umiejętności kadry lub jej przekwalifikowanie.

Te najmniejsze firmy to istotna część świętokrzyskiej gospodarki. Do nich szczególną uwagę powinny przykuwać regionalne instytucje zajmujące się wsparciem rynku pracy. Wiele mówi się o tym, że brakuje rąk do pracy. Nieustannie problemem jest to, że zarejestrowani w urzędach pracy nie mają wystarczających kwalifikacji czy doświadczenia zawodowego. Rozwiązaniem mogą być dofinansowane szkolenia. Jak przyznaje Arkadiusz Piecyk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach problem jest bardziej złożony. - Z naszej praktyki wynika, że około 1/3 osób zarejestrowanych w urzędach nie jest w ogóle zainteresowana podjęciem pracy. Na przykład ze względu na przyznawane świadczenia czy alimenty, które bezrobotni straciliby w momencie znalezienia zatrudnienia. To jeden z czynników demotywujących, które ograniczają nasze zasoby pracy – przyznaje dyrektor Arkadiusz Piecyk.

Pracy w regionie jest więcej niż by się wydawało. Widać to na przykład po przetargach. Samorządy niejednokrotnie mają problemy z wyłonieniem wykonawców na określone zadania. Ale to już temat na inną dyskusję. Członek zarządu województwa Piotr Żołądek przekonuje, że samorządowe instytucje powinny wykorzystywać zewnętrze środki przede wszystkim na kształcenie lokalnej kadry.

- To musi być stała forma współpracy z przedsiębiorcami, żeby istotne sygnały odbierać od firm i reagować na sytuacje kryzysowe a z taką dziś się borykamy. Problem dotyka nie tylko branży budowlanej ale też IT czy rolnictwo ze szczególnym uwzględnieniem zapotrzebowaniem na pracowników sezonowych. W dłuższej perspektywie może to pogarszać wskaźniki gospodarcze, które na obecną chwilę są korzystne – mówi Piotr Żołądek, członek zarządu województwa.

Chwalimy się, że sytuacja na świętokrzyskim rynku pracy jest coraz lepsza Taką ocenę można wysnuć zapoznając się tylko z jednym wskaźnikiem, czyli stopą bezrobocia, która wynosi około 8 i 6 dziesiątych procent. Pod tym względem tak dobrze jeszcze nie było. Dyrektor WUPu Arkadiusz Piecyk informuje, że na innych płaszczyznach już nie mamy się czym chwalić. - Współczynnik bierności zawodowej w ostatnim roku wzrósł o 24 punkty procentowe. To oznacza, że niechętnie podejmujemy pracę i szukamy innych obszarów jak na przykład świadczenia socjalne, które są w stanie utrzymać rodzinę – mówi Arkadiusz Piecyk.

BUR był jednym z tematów konferencji, którą dla przedsiębiorców zorganizował Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele ponad 150 świętokrzyskich firm. Informacje o dofinansowaniach i Bazie Usług Rozwojowych znajdziemy na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO