Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

AUDYCJE RADIOWE

Tadeusz Sikora: W Dworku Laszczyków wciąż można zwiedzać wystawę poświęconą św. Janowi Pawłowi II

wtorek, 18 maja 2021 11:30 / Autor: Aleksandra Rękas

- Ekspozycja nosi nazwę "Jan Paweł II świadek wojny, człowiek pokoju". To ciekawe ujęcie pokazujące nie tylko działalność papieża, ale i jego życie w okresie wojennym. To co przeżył jako młody człowiek w czasie II wojny światowej na zawsze go ukształtowało - mówił Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, na antenie Radia eM Kielce, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

Jak wyjaśniał Tadeusz Sikora, słowa św. Jana Pawła II wprowadzają także do innej wystawy, znajdującej się w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

- W „Domu Ciszy” widnieje cytat z papieża o tym, że wszyscy musimy wiedzieć, ile nas – Polaków – kosztowała wolność. To, że możemy swobodnie rozmawiać, bez cenzury, nie stało się przypadkiem, wiele osób przypłaciło to zdrowiem i życiem – opowiadał dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.

Jak dodał, budynek Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich bezpośrednio łączy się ze znajdującą się w środku wystawą.

- Zobaczymy tam, jak wielkie straty ponosiła wieś polska i jej mieszkańcy w czasach wojny, a także pod okupacją. To miejsce ma zmuszać do zastanowienia, do refleksji, a jednocześnie upamiętniać wszystkich, którzy stracili życie – stwierdził Tadeusz Sikora.

AUDYCJE RADIOWE

  Zapraszamy do nas

  Nowy numer!

  Zapraszamy do nas

  TWÓJ NEWS
  POSŁUCHAJ
  WIDEO