Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

AUDYCJE RADIOWE

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek: Kampus laboratoryjny GUM w Kielcach będzie polskim centrum metrologicznym

poniedziałek, 07 czerwca 2021 15:02 / Autor: Aleksandra Rękas

- Powstanie kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach ma fundamentalne znaczenie. Na co dzień nie zauważamy, jak ważną pracę wykonują metrolodzy. Dzięki nim rozwija się wiele dziedzin naszego życia – mówił Przemysław Czarnek, minister Edukacji i Nauki, na antenie Radia eM Kielce, w rozmowie z Katarzyną Bernat.

O to, by to właśnie w Kielcach powstał kampus laboratoryjny GUM od początku zabiegała poseł PiS Agata Wojtyszek, sprawując jeszcze funkcję wojewody świętokrzyskiego.

- Byłam przekonana, że to impuls dla naszego regionu i szansa na dynamiczny rozwój nauki na naszych uczelniach – podkreślała Agata Wojtyszek, która towarzyszyła Ministrowi Edukacji i Nauki podczas wizyty w Kielcach.

Minister Czarnek mówił również o wartościach chrześcijańskich, niezbędnych w wychowaniu i edukacji młodych ludzi.

- Szkoła ma również funkcję wychowawczą, choć oczywiste jest ze to rodzina jest najważniejszym miejscem wzrastania młodego człowieka. Zadaniem szkoły jest pomaganie w wychowaniu, musi więc ona przekazywać wartości. W wielu placówkach zdarzają się sytuacje, gdy młodzież rezygnuje z religii i etyki. Z punktu widzenia wychowawczej funkcji szkoły, jest to nie do przyjęcia – ocenił Przemysław Czarnek.

Jak podkreślił, ogromne znaczenie ma także nauczanie historii.

- W rozkładach zajęć mamy coraz więcej godzin na historię. W programie nauczania, możemy dotrzeć do końca XX i początku XXI wieku, podczas gdy wcześniej niejednokrotnie nauka historii kończyła się na II Wojnie Światowej. To ważne, by uczniowie znali najnowszą historię i własną tożsamość - zaznaczał minister Edukacji i Nauki.

Jak dodał, w planach jest stworzenie oddzielnej dziedziny naukowej w szkolnictwie wyższym – nauki o rodzinie.

woj

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO