Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

AUDYCJE RADIOWE

Dr Marek Maciągowski, dyrektor OMPiO: Czerwiec i lipiec 1920 roku był okresem zrywu społecznego i zjednoczenia narodu w obronie ojczyzny

piątek, 14 sierpnia 2020 08:29 / Autor: Magdalena Nowak

Na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego możemy oglądać wystawę ,,W stulecie Bitwy Warszawskiej”, która prezentuje sylwetki Kielczan, którzy uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920.

– Te osoby możemy poznać z imienia i nazwiska, przedstawiamy ich biografie i opowiadamy kim byli nie tylko w czasie walk, ale też przed wojną polsko-bolszewicką i po niej. Bohaterowie 1920 roku żyli jeszcze do lat 80-tych  czy 90 -tych, wiele z nich znaliśmy i pamiętamy – mówił dr Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, na antenie Radia eM, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat. – Wśród tych osób był np. Jan Kinastowski, 17-latek, który razem z kolegami z Gimnazjum im. Śniadeckiego zgłosił się do Armii Ochotniczej. To był chłopak, któremu zmarł ojciec i sam dbał o utrzymanie domu. Walczył w 205 Pułku Piechoty Armii Ochotniczej. Brał udział w walkach na przedpolach Warszawy w sierpniu 1920, w listopadzie zakończył służbę i wrócił do Kielc, gdzie żył i pracował. W zbiorach OMPiO mamy interesujące, osobiste  zapiski tego młodego chłopaka, który widzi wojnę z perspektywy okopów. Czerwiec i lipiec 1920 roku to był okres zrywu społecznego i zjednoczenia narodu w obronie ojczyzny – dodaje Marek Maciągowski.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO