Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

AUDYCJE RADIOWE

Debatowali o Armii Krajowej. Debacie przysłuchiwali się uczniowie z ZSP im. St. Staszica w Stąporkowie

piątek, 30 września 2022 13:52 / Autor: Michał Łosiak

O działalności największej podziemnej armii podczas II wojny światowej, bohaterskich partyzantach w naszym regionie, a także o edukacji patriotycznej młodego pokolenia rozmawiali uczestnicy debaty w studiu Radia eM Kielce „Wdzięczni bohaterom – żołnierzom Armii Krajowej walczącym na Kielecczyźnie”.

Debatę prowadziła dr Katarzyna Bernat.

Poseł Agata Wojtyszek, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Obrony Narodowej

DSC 0582

– Powinniśmy pamiętać, że jako Polacy dochodziliśmy do wolności bardzo długo. Żyjąc pod zaborami marzyliśmy o tym. To się stało, ale trwało bardzo krótko. Już w 1939 roku okazało się, że musieliśmy bronić naszej ojczyzny. Państwo Podziemne zostało szybko utworzone i mogło działać. To wszystko działo się mimo różnic politycznych. Potrafiliśmy się wówczas zjednoczyć.

Dr Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach

DSC 0586

– W naszym regionie pamięć o Armii Krajowej jest tak silna, ponieważ zaangażowało się w nią wiele osób pochodzących stąd. Tworzyli ją mieszkańcy naszych miast i wsi. Każdy z nas znajdzie w swojej rodzinie kogoś, kto był związany z działalnością konspiracyjną.

Marek Jończyk, historyk z Delegatury IPN w  Kielcach

DSC 0570

– To, że pamiętamy o Armii Krajowej jest absolutnie naturalne. Żaden kraj nie zbudował tak wielkich struktur podziemnych, które były odpowiedzią na okupację niemiecką i sowiecką. Nie jest to żadne nadużycie. Jej początku sięgają Służbie Zwycięstwu Polski. Była to w istocie armia, bo mówimy o 400 tysiącach ludzi.

Łukasz Maj, reprezentant Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty

DSC 0593

– Edukacja patriotyczna zawsze była nam bliska i wspieramy działania związane z patriotyzmem. Na naszej stronie internetowe zamieszczamy informację o wszelkich takich inicjatywach. Po to, aby krzewić edukację patriotyczną nawiązujemy współpracę z licznymi instytucjami i organizacjami.

Debacie przysłuchiwali się uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie.

Debata została zrealizowana w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej "Wdzięczni bohaterom żołnierzom Armii Krajowej" w 80. rocznicę przemianowania ZWZ w AK.

Wspolne

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO