Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

AUDYCJE RADIOWE

Audycja “Wielcy polscy ekonomiści” seria monet kolekcjonerskich NBP

poniedziałek, 22 marca 2021 13:01 / Autor: Aleksandra Rękas

Od 2017 r. Narodowy Bank Polski emituje monety upamiętniające wybitnych polskich ekonomistów, których koncepcje i dorobek naukowy mają niebagatelne znaczenie dla rozwoju naszej gospodarki, finansów i społeczeństwa. Ich myśl ekonomiczna jest znana nie tylko na gruncie polskim, ale także międzynarodowym.

Serię, która upamiętnia wybitnych polskich naukowców w dziedzinie ekonomii, w 2017 r. zainaugurowała moneta z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, autora traktatu O sposobie bicia monety, którego memoriał miał się stać podstawą polityki pieniężnej. W marcu tego roku ukażą się monety z wizerunkami Ferdynanda Zweiga, Adama Krzyżanowskiego i Adama Heydla – przedstawicieli krakowskiej szkoły ekonomicznej. Wypracowane przez tych naukowców pomysły na to, jaka powinna być gospodarka, jaka rola państwa, a jaka rola rynku mogą być inspiracją także dzisiaj. Ich idee, propagowane wzorce wciąż są aktualne. – powiedział Prezes NBP prof. Adam Glapiński.

W studio Radia eM gościmy Łukasza Pastuszyńskiego z Narodowego Banku Polskiego i prof. Marka Leszczyńskiego z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielach.

Pierwsza audycja z cyklu dotyczy monety z wizerunkiem Adama Krzyżanowskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO