Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Zakończył się pierwszy etap warsztatów "Z kulturą na Ty". Licealiści interpretowali współczesną poezję

Za nami warsztaty literackie, realizowane w ramach projektu "Z kulturą na Ty" finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W zajęciach, które odbywają się w radiu eM Kielce, brała udział młodzież z siedmiu kieleckich liceów.

Projekt "Z kulturą na Ty" miał na celu edukację kulturalną oraz włączanie nastolatków do wspólnych, twórczych poszukiwań wokół literatury, teatru i form medialnych. Warsztaty odbywały się w formie dodatkowych zajęć, które pozwalały na rozwijanie zainteresowań i talentów oraz poszerzanie wiedzy zdobywanej w szkole. Przedsięwzięcie składało się z zajęć literackich, aktorskich i radiowych.

Na warsztatach z dramatopisarzem Mateuszem Pakułą uczniowie interpretowali klasyczną i współczesną poezję, a w efekcie ich pracy powstały nowe formy literackie. Te z kolei posłużyły jako punkt wyjścia do działań aktorskich podczas warsztatów teatralnych z Wojciechem Niemczykiem i Eweliną Gronowską, aktorami Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W ostatnim etapie projektu zebrane wcześniej materiały trafiły do naszego studia radiowego, a uczestnicy warsztatów mogli poznać nie tylko tajniki pracy z mikrofonem, ale też oryginalne sposoby na wykorzystanie swojej twórczości np. w radiowym reportażu czy słuchowisku. Warsztaty prezenterskie poprowadziła dziennikarka Radia eM, Aleksandra Niemczyk. Zajęcia odbywały się w piętnastoosobowych grupach w siedzibie Radia eM oraz w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

- Kiedy myślałam o tym projekcie, przyszła mi do głowy myśl, że poezja, chociaż ważna, głęboka i refleksyjna, często w naszym życiu jest tylko na chwilę. Młodszym pokoleniom, poza nauką czy przygotowaniem do sprawdzianu, rzadko zdarza się sięgnąć po wiersze. Nie możemy obwiniać młodych ludzi za to, że tak jest, ale musimy szukać nowych środków wyrazu. Wymyśliłam sobie, że poezja ubrana we współczesny język, warsztaty aktorskie oraz sferę medialną, będzie czymś co młodzież kupi - wyjaśnia Aleksandra Niemczyk, współautorka projektu "Z kulturą na Ty". - Wydaje mi się, że trafiliśmy z tym pomysłem w dziesiątkę, ponieważ widzimy ogromne zainteresowanie. Odezwało się do nas zdecydowanie więcej szkół niż mieliśmy miejsc, co nas bardzo ucieszyło. To na pewno pokazuje, że takie projekty są potrzebne. Naszym celem jest przede wszystkim to, aby młody człowiek został odbiorcą poezji na dłużej niż 45 minut, czyli tyle, ile trwa godzina lekcyjna - dodaje współautorka pomysłu.

Projekt rozpoczął się blokiem z warsztatów literackich z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. - Omawialiśmy wiersze m.in. Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Stanisława Barańczaka, Mirona Białoszewskiego. Starliśmy się nie traktować ich jak krzyżówki do rozwiązania, tylko potraktować jako coś pobudzającego wyobraźnię, wywołującego wrażenia, odczucia i emocje - mówi Mateusz Pakuła, prowadzący zajęcia.

- W domu nie do końca mam czas na czytanie poezji, ale problem jest też w tym, że niektórych wierszy nie rozumiem. Na warsztatach poznałam bardzo ciekawe utwory i na pewno wrócę do ich autorów - stwierdza Dominika Nathali, uczennica I LO w Kielcach, która uczestniczyła w pierwszych warsztatach. - Szkoła nie do końca zachęca mnie do czytania poezji ponieważ boję się, że coś źle zinterpretuję.  Nie powinnam się tego obawiać, bo to jest moja interpretacja. Na warsztatach rozmawialiśmy na te tematy i nie bałam się powiedzieć, co myśleć o danym wierszu. Poznałam też wielu ciekawych autorów, których nie znałam. Moje czytanie poezji ograniczało się  do tej pory do tego, co omawialiśmy w szkole - dodaje Anita Piekacz, również z I LO w Kielcach.

Warsztaty literackie trwały od 27 do 31 maja. Projekt "Z kulturą na Ty" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO