Licealiści zakończyli warsztaty radiowe. Są bardzo zadowoleni
W Radiu eM Kielce odbywały się artystyczne warsztaty radiowe "Z kulturą na Ty", realizowane w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ostatnim etapem były zajęcia z Aleksandrą Niemczyk, prezenterką radia eM.
Projekt "Z kulturą na Ty" miał na celu edukację kulturalną oraz włączenie uczniów kieleckich liceów do wspólnych, twórczych poszukiwań wokół literatury, teatru i form medialnych. Warsztaty pozwoliły im rozwinąć swoje zainteresowania i talenty oraz poszerzyć wiedzę, którą zdobywają w szkole. Na projekt złożyły się zajęcia literackie, aktorskie i radiowe. Pierwszą część poprowadził dramatopisarz Mateusz Pakuła, pod opieką którego młodzież interpretowała klasyczną i współczesną poezję, a w efekcie ich pracy powstawały nowe formy literackie, służące później jako punkt wyjścia do działań aktorskich podczas zajęć z Wojciechem Niemczykiem i Eweliną Gronowską, aktorami Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W ostatnim etapie projektu zebrane wcześniej materiały trafiły do naszego studia radiowego, gdzie uczestnicy warsztatów poznawali nie tylko tajniki pracy z mikrofonem, ale też oryginalne sposoby na wykorzystanie swojej twórczości, na przykład w radiowym reportażu czy słuchowisku. Zajęcia odbywały się w kilkunastoosobowych grupach w siedzibie radia oraz w Teatrze im. Stefana Żeromskiego. Warsztaty prezenterskie prowadziła dziennikarka Radia eM, Aleksandra Niemczyk.
Najpierw licealiści zwiedzali siedzibę radia, prowadzili rozmowy z dziennikarzami, a później mieli możliwość zaprezentowania się w audycji na żywo. - Warsztaty radiowe są znakiem współczesności, ukazaniem tego, że kultura funkcjonuje również w mediach. Każde zajęcia rozpoczynały się od poznania tego miejsca od kuchni. Uczniowie zwiedzali newsroom, ale też serce radia, czyli studio emisyjne, gdzie rozmawiali z szefem muzycznym i mogli się m.in. dowiedzieć jakie są zasady doboru muzyki - opowiada Aleksandra Niemczyk, współautorka projektu "Z kulturą na Ty". - Jestem pozytywnie zaskoczona młodzieżą, ogólne przeświadczenie, że ona siedzi jedynie w smartfonach, a nie czyta prasy i nie słucha radia okazało się być w tym przypadku błędne. Zajęcia radiowe przyniosły dużo frajdy, doszedł też delikatny stres, jednak okazał się motywujący - dodaje Aleksandra Niemczyk.
Uczestnicy zgodnie twierdzili, że warsztaty były dla nich niezwykłą przygodą, a największą wartością możliwość poznania pracy aktorów i dziennikarzy od zaplecza. - Wszystkie trzy części były niezwykle ciekawe, jednak najbardziej podobały mi się warsztaty radiowe, głównie dlatego, że jestem zainteresowana w przyszłości pracą dziennikarza. Ciekawym doświadczeniem było założenie słuchawek w studiu, bo wtedy słyszeliśmy swój głos w trakcie nagrania - opowiada Dominika Nathali z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. - Bardzo się cieszę, że nasz autorski tekst, opatrzony naszą niczym nie wymuszoną interpretacją będzie mógł wybrzmieć na antenie radia. Myślę, że poradziłyśmy sobie z tym zadaniem bardzo dobrze - podkreśliła Dominika Jędrzejczyk.
Zdaniem Michała Ciszka z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach warsztaty prezenterskie były najciekawsze ze wszystkich, w których uczestniczył. - Zapadły mi one najbardziej w pamięć ze względu na najbardziej praktyczne podejście do zawodu dziennikarza. Mieliśmy okazję popracować nad tekstem i nad pewnego rodzaju tremą przed mikrofonem i wyszło nam to wszystkim na dobre - powiedział Michał Ciszek. - Bardzo mi się podobało to, że mogliśmy zobaczyć jak wygląda studio radiowe od wewnątrz i przeżyć to, co mają pracownicy na co dzień. Wielkim honorem dla mnie było nagrywanie napisanej przez nas pracy. Kto wie, czy za kilka lub kilkanaście lat nie będę siedziała w tym samym miejscu i nagrywała tym razem coś innego - dodała Aleksandra Zemsta.
Warsztaty radiowe trwały od 10 do 14 czerwca. Efekty pracy każdej z grup, która uczestniczyła w warsztatach będzie można usłyszeć we wrześniu na antenie naszego radia. Projekt z "Kulturą na Ty" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.