Niemcy najlepsi, Polska siódma. Czas na podsumowanie turnieju

poniedziałek, 01 lutego 2016 13:04 / Autor: Agata Wolak
Agata Wolak
Agata Wolak

To był niesamowity turniej - pełen zaskakujących zwycięstw i spektakularnych porażek. Przede wszystkim jednak pełen wielkich niespodzianek. W to, że gładko pokonamy mistrzowską reprezentację Francji, wierzyli tylko nieliczni. Podobnie jak w to, że tak spektakularnie pożegnamy się z turniejem ulegając Chorwatom. Na finał Niemcy – Hiszpania też stawiało niewielu. Czas na krótkie podsumowanie.

Największe rozczarowanie - chyba każdy polski kibic myśli o tym samym. Nikt z nas nie wyobrażał sobie, że po meczu z Chorwacją reprezentacja Polski będzie poza półfinałem. Przegraliśmy, a styl naszej gry pozostawiał wiele do życzenia. Zwycięstwo ponad 11 bramkami, które premiowało Chorwatów, stało się faktem. My – cóż... Pożegnaliśmy się z turniejem, z medalami, a w konsekwencji pożegnaliśmy się również z trenerem.

Największa niespodzianka. Konia z rzędem temu, kto przed mistrzostwami właśnie Niemców widział w roli faworyta turnieju. A jednak. Na pokaz siły naszych zachodnich sąsiadów czekaliśmy aż do drugiej rundy mistrzostw. W meczu o wszystko niemiecka drużyna pokonała Danię. W półfinale, po dogrywce, wyeliminowała drugą rewelację turnieju, zespół Norwegii. W finale gładko pokonała faworyzowaną ekipę Hiszpanii. Trzeba przyznać, że mimo wielu problemów kadrowych Niemcy dali radę. W pełni zasłużenie wygrali całe mistrzostwa.

Na najniższym stopniu podium ME uplasowali się Chorwaci, którzy w pojedynku o brązowy medal pokonali Norwegię 31:24. Broniący tytułu sprzed dwóch lat Francuzi wywalczyli 5. lokatę, dzięki wygranej z Danią. Natomiast Polacy w starciu o siódmą pozycję triumfowali ze Szwecją. Jednym z największych rozczarowań turnieju okazała się Islandia, która po porażce z Białorusią nie zdołała awansować nawet do najlepszej "dziesiątki".

Przy podsumowaniu Mistrzostw Europy trzeba pamiętać o największych indywidualnościach turnieju. To zawodnicy, którzy swoją grą, determinacją i zaangażowaniem trzymali nas przed odbiornikami do ostatnich sekund turnieju. MVP turnieju został Hiszpan, Raul Entrerrios. Cieszy fakt, że w Drużynie Gwiazd Mistrzostw Europy Piłkarzy Ręcznych 2016 znalazł się reprezentant Polski, zawodnik Vive Tauronu Kielce - Michał Jurecki.