Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

SPORT

[Kontrowersja ze Świętej Wojny] Sędziowie nie mieli odpowiedniej kamery, aby podważyć gola Płocka

wtorek, 21 maja 2024 18:40 / Autor: Michał Gajos
[Kontrowersja ze Świętej Wojny] Sędziowie nie mieli odpowiedniej kamery, aby podważyć gola Płocka
Fot. Industria Kielce
[Kontrowersja ze Świętej Wojny] Sędziowie nie mieli odpowiedniej kamery, aby podważyć gola Płocka
Fot. Industria Kielce
Michał Gajos
Michał Gajos

 Orlen Superliga wydała komunikat komisarza ligi w sprawie wideoweryfikacji gola na 22:22 Kyriła Samoiły.

Sytuacja po końcowej syrenie, gdy rozgrywający Orlenu Wisły – Samoila – wykonał nieprzepisowy ruch, pomagając sobie w zdobyciu gola na 22:22, który doprowadził do rzutów karnych, przysłoniła piękno rywalizacji pomiędzy płocczanami a Industrią Kielce.

Po pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski mówiło się więc o błędzie pary arbitrów, zamiast sportowej rywalizacji. Żółto-Biało-Niebiescy poczuli się pokrzywdzeni, więc zdecydowali się złożyć protest w tej sprawie, a sama Superliga zapowiedziała wydanie specjalnego komunikatu.

Doczekaliśmy się go we wtorkowe popołudnie. W owym piśmie głos zabrał komisarz ligi, dr Piotr Łebek. Czytamy w nim między innymi, że arbitrzy mieli do wglądu osiem kamer, a powtórka z żadnej z nich nie wykluczyła zasadności gola Samoiły.

Poniżej całość komunikatu:

Wideoweryfikacja (VR) w ORLEN Superlidze odbywa się na podstawie obrazu z maksymalnie 8 kamer telewizyjnych, a wybór kamer meczowych, które zostają włączone do wideoweryfikacji (VR) jest uzależniony od warunków technicznych w halach klubów uczestniczących w ORLEN Superlidze i ustalonego na dany mecz standardu telewizyjnego.  

Standardem w rozgrywkach ORLEN Superligi jest produkcja sygnału z 6 kamer telewizyjnych, a w przypadku topowych spotkań w lidze, w układzie do 12 kamer.  

Mecz pomiędzy ORLEN Wisłą Płock a Industrią Kielce był przeprowadzony w standardzie 12-kamerowym, a wideoweryfikacja (VR) odbywała się w maksymalnie dostępnym technicznie systemie 8-kamerowej weryfikacji. Wybór kamer został dokonany przed rozpoczęciem meczu w oparciu o ujęcia boiska, które umożliwiają jak najszerszą weryfikację.  

Wideoweryfikacja (VR) bramki zdobytej z rzutu wolnego w 60. minucie spotkania przez Kiryla Samoila odbyła się w oparciu o obraz z 8 kamer. Dostępny w momencie wideoweryfikacji (VR) materiał nie był jednoznaczny i nie wykluczał zdobycia przez zawodnika ORLEN Wisły Płock, Kiryla Samoila, bramki zgodnie z przepisami gry w piłkę ręczną.  

Sędziowie meczu nie mieli dostępu do podglądu kamery umieszczonej z tyłu bramki ORLEN Wisły Płock, która podczas relacji telewizyjnej była dostępna wyłącznie dla widzów telewizyjnych.  Właśnie ten obraz w tej konkretnej sytuacji byłby najlepszy do oceny poprawności wykonania zagrania przez Kiryla Samoila. 

Wprowadzony dotychczas 8-kanałowy system wideoweryfikacji (VR) w ORLEN Superlidze spełnia najwyższe standardy dla tego rodzaju systemów w piłce ręcznej, w tym dla meczów Ligi Mistrzów EHF i był testowany nie tylko w Polsce, ale również podczas imprez rangi mistrzostw świata.  

Superliga sp.  z o.o. zwróciła się do Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz dostawcy systemu VR o dokonanie ponownej, wspólnej i szczegółowej analizy wyboru konkretnych kamer do systemu wideoweryfikacji (VR), a także możliwości rozbudowania systemu z 8 do 12 kamer (w przypadku topowych meczów), by zapewnić sędziom jeszcze więcej ujęć do analiz sytuacji boiskowych, które pozwolą podejmować im właściwe decyzje.  

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO