Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
ABEPOZIOMSPORT

SPORT

[Kontrowersja ze Świętej Wojny] Sędziowie nie mieli odpowiedniej kamery, aby podważyć gola Płocka

wtorek, 21 maja 2024 18:40 / Autor: Michał Gajos
[Kontrowersja ze Świętej Wojny] Sędziowie nie mieli odpowiedniej kamery, aby podważyć gola Płocka
Fot. Industria Kielce
[Kontrowersja ze Świętej Wojny] Sędziowie nie mieli odpowiedniej kamery, aby podważyć gola Płocka
Fot. Industria Kielce
Michał Gajos
Michał Gajos

 Orlen Superliga wydała komunikat komisarza ligi w sprawie wideoweryfikacji gola na 22:22 Kyriła Samoiły.

Sytuacja po końcowej syrenie, gdy rozgrywający Orlenu Wisły – Samoila – wykonał nieprzepisowy ruch, pomagając sobie w zdobyciu gola na 22:22, który doprowadził do rzutów karnych, przysłoniła piękno rywalizacji pomiędzy płocczanami a Industrią Kielce.

Po pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski mówiło się więc o błędzie pary arbitrów, zamiast sportowej rywalizacji. Żółto-Biało-Niebiescy poczuli się pokrzywdzeni, więc zdecydowali się złożyć protest w tej sprawie, a sama Superliga zapowiedziała wydanie specjalnego komunikatu.

Doczekaliśmy się go we wtorkowe popołudnie. W owym piśmie głos zabrał komisarz ligi, dr Piotr Łebek. Czytamy w nim między innymi, że arbitrzy mieli do wglądu osiem kamer, a powtórka z żadnej z nich nie wykluczyła zasadności gola Samoiły.

Poniżej całość komunikatu:

Wideoweryfikacja (VR) w ORLEN Superlidze odbywa się na podstawie obrazu z maksymalnie 8 kamer telewizyjnych, a wybór kamer meczowych, które zostają włączone do wideoweryfikacji (VR) jest uzależniony od warunków technicznych w halach klubów uczestniczących w ORLEN Superlidze i ustalonego na dany mecz standardu telewizyjnego.  

Standardem w rozgrywkach ORLEN Superligi jest produkcja sygnału z 6 kamer telewizyjnych, a w przypadku topowych spotkań w lidze, w układzie do 12 kamer.  

Mecz pomiędzy ORLEN Wisłą Płock a Industrią Kielce był przeprowadzony w standardzie 12-kamerowym, a wideoweryfikacja (VR) odbywała się w maksymalnie dostępnym technicznie systemie 8-kamerowej weryfikacji. Wybór kamer został dokonany przed rozpoczęciem meczu w oparciu o ujęcia boiska, które umożliwiają jak najszerszą weryfikację.  

Wideoweryfikacja (VR) bramki zdobytej z rzutu wolnego w 60. minucie spotkania przez Kiryla Samoila odbyła się w oparciu o obraz z 8 kamer. Dostępny w momencie wideoweryfikacji (VR) materiał nie był jednoznaczny i nie wykluczał zdobycia przez zawodnika ORLEN Wisły Płock, Kiryla Samoila, bramki zgodnie z przepisami gry w piłkę ręczną.  

Sędziowie meczu nie mieli dostępu do podglądu kamery umieszczonej z tyłu bramki ORLEN Wisły Płock, która podczas relacji telewizyjnej była dostępna wyłącznie dla widzów telewizyjnych.  Właśnie ten obraz w tej konkretnej sytuacji byłby najlepszy do oceny poprawności wykonania zagrania przez Kiryla Samoila. 

Wprowadzony dotychczas 8-kanałowy system wideoweryfikacji (VR) w ORLEN Superlidze spełnia najwyższe standardy dla tego rodzaju systemów w piłce ręcznej, w tym dla meczów Ligi Mistrzów EHF i był testowany nie tylko w Polsce, ale również podczas imprez rangi mistrzostw świata.  

Superliga sp.  z o.o. zwróciła się do Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz dostawcy systemu VR o dokonanie ponownej, wspólnej i szczegółowej analizy wyboru konkretnych kamer do systemu wideoweryfikacji (VR), a także możliwości rozbudowania systemu z 8 do 12 kamer (w przypadku topowych meczów), by zapewnić sędziom jeszcze więcej ujęć do analiz sytuacji boiskowych, które pozwolą podejmować im właściwe decyzje.  

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO