REGION
Zainaugurowano Świętokrzyską Kartę Zawodowej Rodziny Zastępczej


Konferencja była okazją do integracji i wymiany doświadczeń rodzin zastępczych zawodowych z naszego województwa. Była mowa m. in. o perspektywach i wyzwaniach stojących przed takimi rodzinami. – Przed rodziną zastępczą nie tylko dziś, ale zawsze stoją ogromne wyzwania, ponieważ rodzina zastępcza zajmuje się dzieckiem, któremu zabrakło miejsca w rodzinie naturalnej. Rodzina naturalna to najlepsze środowisko wychowawcze. Dlatego najlepszy sposób postępowania wobec dziecka osieroconego to znaleźć formę, która jak najbardziej przypominałaby rodzinę naturalną. Jedną z takich form jest właśnie rodzina zastępcza – mówiła prof. dr hab. Renata Stojecka-Zuber z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego.
– Zarząd Województwa od początku stara się wspierać zawodowe rodziny zastępcze w ich trudnej misji, dzięki czemu te dzieci każdego dnia mogą się lepiej rozwijać i cieszyć się życiem – mówiła wicemarszałek województwa Renata Janik.
Świętokrzyską Kartę Zawodowej Rodziny Zastępczej otrzyma około 80 rodzin, dziś odebrała je ponad połowa. Karta uprawnia do korzystania nawet z kilkudziesięcioprocentowych zniżek na wejścia do obiektów kultury, rekreacji czy rozrywki. Niektóre z atrakcji zaoferowały nawet wejścia bezpłatne jak Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno czy Bałtowski Kompleks Turystyczny. Partnerzy inicjatywy odebrali dziś porozumienia i podziękowania od samorządu województwa. Rodziny będą mogły korzystać z usług jednostek samorządu województwa świętokrzyskiego np. Centrum Bajki w Pacanowie, Muzeum Wsi Kieleckiej, Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego czy też Filharmonii Świętokrzyskiej.
Do programu mogą przystępować kolejne podmioty. – Mamy nadzieję, że ludzi o dobrym sercu jest znacznie więcej. Przypomnę, że w naszym województwie w rodzinach zastępczych przebywa około 270 dzieci, więc nie jest to wielka grupa, ale chcielibyśmy, żeby te dzieci czuły się szczęśliwe i rozwijały się w jak najlepszych warunkach – mówiła wicemarszałek Renata Janik.
– Jest u nas w tej chwili w rodzinie trzech chłopców i na pewno skorzystamy z tych zniżek. Takie wyjście z kilkorgiem dzieci to zawsze spory wydatek na same bilety wstępu, a wiadomo, że i na obiad trzeba je zabrać, coś im kupić przy okazji wyjścia, więc jesteśmy bardzo zadowoleni z otrzymania tej karty – mówi Wiesława Wikariusz, prowadząca rodzinę zastępczą zawodową w Niekłaniu Małym.
W konferencji oprócz rodziców zastępczych uczestniczyli przedstawiciele Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, placówek opiekuńczo-wychowawczych, ośrodków pomocy społecznej.








