Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wyszedł z domu i nie wrócił… Coraz więcej zaginięć wśród seniorów

piątek, 30 października 2020 09:45 / Autor: Aleksandra Rękas
Wyszedł z domu i nie wrócił… Coraz więcej zaginięć wśród seniorów
Wyszedł z domu i nie wrócił… Coraz więcej zaginięć wśród seniorów
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

„66-letni mężczyzna wyszedł z domu wzburzony po otrzymaniu niepomyślnej wiadomości z banku i nie powrócił pomimo upływu kilu godzin…”. Każdego roku w Polsce policjanci otrzymują około 1700 podobnych zgłoszeń. To nawet kilkanaście przypadków w ciągu dnia. Jak zapobiegać zaginięciom seniorów?

W tym momencie, w województwie świętokrzyskim poszukiwanych jest około 70 seniorów. W tym tacy, którzy zaginęli kilka lat temu.

- W okresie od około połowy sierpnia problem zaginięć osób starszych zdecydowanie przybiera na sile. Przede wszystkim wiąże to się z sezonem grzybobrania – seniorzy wybierają się do lasu i mają problem z powrotem do domu. Niestety bardzo często cierpią na poważne choroby, szwankuje im pamięć, tracą orientację w terenie. Gdy dostaniemy takie zgłoszenie, natychmiast podejmujemy działania i ogłaszamy alarm dla całej jednostki – mówi Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Wśród najczęstszych przyczyn zaginięć osób w wieku senioralnym można wymienić chorobę psychiczną, oddalenie z Domu Pomocy Społecznej lub ze szpitala, świadome zerwanie ze środowiskiem, nieporozumienia rodzinne, samobójstwo i nieszczęśliwy wypadek.

Technika daje nam możliwości zadbania o bezpieczeństwo osób starszych. Sprawdzają się najprostsze rozwiązania.

- Wystarczy kupić seniorowi zegarek z GPS-em lub telefon komórkowy z funkcją lokalizowania. Niektóre osoby starsze wychodzą z domu niepostrzeżenie – w takim wypadku można pomyśleć o wszyciu kartki z adresem w część ubrania – wyjaśnia Artur Majchrzak.

W 2019 roku policja prowadziła 1706 spraw dotyczących zawiadomień o zaginięciu osób w wieku powyżej 65 lat – stanowi to 11 procent wszystkich zgłoszonych zaginięć (15 167). Statystycznie niemal dwukrotnie więcej zgłoszeń dotyczy zaginięć mężczyzn.

Na szczęście skuteczność poszukiwań osób powyżej 65. roku życia utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie (dane za lata 2017-2019). Mniej więcej w około 9-11 procent przypadków sprawy poszukiwawcze kończą się odnalezieniem zwłok.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO