REGION
Wypełnili luki kulturą
Świetlica Wiejska w dawnym młynie i Teatr Alternatywny w budynku dawnej synagogi to pomysły studentów architektury z Politechniki Świętokrzyskiej, które zajęły wysokie miejsca w IV edycji ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Architektów.
Wypełnij lukę funkcją kultury – w takiej kategorii startowali autorzy nagrodzonych prac. Teatr Alternatywny w budynku dawnej synagogi w Kielcach autorstwa Izabeli Bianiszewskiej zdobył w konkursie drugie miejsce. – Sam budynek pozostał niemalże nienaruszony. Jego wnętrze zostało zaaranżowane głównie na salę teatralną i pomieszczenia pełniące funkcje poboczne. Strop został wzmocniony, a na dachu budynku zaaranżowałam kawiarnię, z której mogliby korzystać wszyscy kielczanie – opowiada autorka wyróżnionej pracy. Zgodnie z projektem obiekt zostałby poszerzony o dobudowaną na działce część podziemną połączoną ze starym budynkiem klatką schodową.
Trzecie miejsce na podium w tej samej kategorii przypadło w udziale innemu studentowi kieleckiej uczelni, Łukaszowi Ptakowi. Kapitułę konkursu przekonał do siebie projektem budowy świetlicy wiejskiej w budynku starego młynu we wsi Bieleckie Młyny pod Morawicą. – Projekt zakładał, że jak największa ilość murów ma pozostać nienaruszona. Jednocześnie chciałem, by budynek był dobrze widoczny z ulicy. Dotychczasową ścianę szczytową zastąpiłem więc szklaną. Stanowi to nawiązanie do starych wiejskich chałup, w których zawsze było widoczne światło świeczki. Główna idea budynku była natomiast inspirowana tortem – informuje Łukasz Ptak. Ten nietypowy pomysł polega na zlikwidowaniu stałych ścian wewnętrznych i zastąpieniu ich ruchomymi – tak, by dało się dostosowywać przestrzeń do konkretnych potrzeb.
Czy oba pomysły doczekają się realizacji? W przypadku projektu Łukasza Ptaka zależy to od obecnych właścicieli budynku, który znajduje się w rękach prywatnych. Pomysł Izabeli Bianiszewskiej może z kolei zyskać uznanie w konkursie na projekt nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora.