REGION
Wsparli kulturę na wsiach


Prawie 800 tysięcy złotych dotacji na realizacje przedsięwzięć związanych z budową lub modernizacją obiektów kulturalnych otrzymają gminy Słupia i Pawłów. Wszystko w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”.
Stosowne umowy podpisał z przedstawicielami jednostek samorządu Marek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. – Powstają ważne obiekty, które zachęcają lokalną społeczność do angażowania się w życie kulturalne, w działania na rzecz innych, a także pozwalają na rozwijanie rozmaitych zainteresowań i dodatkowych umiejętności. To miejsca gdzie ludzie mogą odpocząć, pobawić się i nauczyć wielu ciekawych rzeczy. Dziś mam zaszczyt i ogromną radość podpisać umowy na dofinansowanie dwóch inwestycji – przebudowę świetlicy wiejskiej w Słupi oraz na budowę ośrodka kultury w Nieczulicach, w gminie Pawłów. Pierwsza opiewa na kwotę nieco ponad 260 tysięcy złotych, natomiast druga na pół miliona złotych – mówił Marek Bogusławski.
Z kolei Tomasz Koper, wójt gminy Słupia, że wsparcie przyczyni się do przeciwdziałania wykluczeniu kulturalnemu społeczności lokalnej. – Otrzymaliśmy na ten cel ponad 260 tysięcy złotych. Kwotę tę przeznaczymy na modernizację budynku i przekształcenie części pomieszczeń na kino “Za rogiem”, które pomieści 25 osób i będzie świetnie nagłośnione. Planujemy tam wyświetlać filmy światowego formatu, ale także zekranizowane lektury, filmy edukacyjne, czy produkcje naszych – starszych i młodszych – mieszkańców. Dodatkowo zakupimy sprzęt muzyczny oraz wyposażenie służące do ćwiczeń siłowych. W Centrum planujemy organizację m.in. zajęć plastycznych, muzycznych, aerobicu – zauważył.
Gmina Pawłów uzyskała 500 tysięcy złotych na budowę obiektu kulturalnego we wsi Nieczulice. – W pobliżu brak ośrodka kultury, w którym mieszkańcy mogliby się integrować, rozwijać swoje talenty, miło spędzać czas. Dzięki otrzymanej dotacji oraz wsparciu samorządu gminy Pawłów wybudujemy od podstaw świetlicę, w której znajdą się sale przeznaczone do prowadzenia zajęć: tanecznych, plastycznych, rękodzielniczych, wokalnych, czy teatralnych. Na tym terenie nie brakuje osób twórczych, które teraz będą mogły pochwalić się swoimi umiejętnościami na szerszym forum – nadmienił dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie. Całkowity koszt przedsięwzięcia, którego realizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku, oszacowano na około milion złotych – tłumaczył Maciej Bidziński, dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pawłowie.
(źródło: komunikat Urzędu Marszałkowskiego)








