Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wścieklizna w regionie. Apel o szczepienie zwierząt

czwartek, 17 lutego 2022 15:37 / Autor: Michał Łosiak
Wścieklizna w regionie. Apel o szczepienie zwierząt
Wścieklizna w regionie. Apel o szczepienie zwierząt
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Trzy ogniska wścieklizny wykryto w ciągu miesiąca w województwie świętokrzyskim. Służby apelują o szczepienie swoich zwierząt, które mogą przenosić chorobę na ludzi.

W zeszłym roku potwierdzono ponad sto przypadków wścieklizny w całym kraju. Zdecydowaną większość odnotowano w województwie mazowieckim, które graniczy ze świętokrzyskim. Właśnie na styku tych województw, w gminie Brody, odkryto ostatni przypadek w naszym regionie 17 lutego.

– Ognisko zostało potwierdzone dwa metry od granicy z województwem mazowieckim dwa metry od słupa granicznego. Był to padły lis. Laboratorium przekazało wynik dodatni, wiec wdrożyliśmy odpowiednie procedury. Powiatowy  Lekarz  Weterynarii w Starachowicach wytyczył okręg zagrożony, zgodnie z rozporządzeniem w dzienniku urzędowym wojewody, z nakazem szczepienia psów i kotów – mówi dr Bogdan Konopka, świętokrzyski wojewódzki lekarz weterynarii.

Poprzednie dwa przypadki odkryto w gminie Samborzec u lisa, który gryzł się z psem na podwórku oraz niedaleko Suchedniowa, gdzie chore zwierzę zderzyło się z pociągiem.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Kielcach podjął działania walczące z wścieklizną znacznie wcześniej.

– Jesienią rozpoczęliśmy szczepienia interwencyjne lisów. Z samolotów zrzuciliśmy ponad 330 tysięcy dawek – tłumaczy Bogdan Konopka.

Razem z wojewodą świętokrzyskim przygotowano także specjalną akcję zachęcającą do szczepienia psów i kotów.

– Nie możemy panikować, bo nic groźnego póki co się nie dzieje. Powinniśmy być jednak świadomi zagrożenia i dbać o bezpieczeństwo – uspokaja nasz rozmówca.

Wścieklizna jest śmiertelną chorobą zakaźną zwierząt stałocieplnych, a także człowieka. Chorobę wywołuje wirus, który ma powinowactwo do układu nerwowego i dlatego w większości przypadków objawia się zaburzeniami świadomości, koordynacji ruchowej, pobudzeniem nerwowym i agresją. Jest to także groźna choroba odzwierzęca ludzi. Głównym źródłem zakażenia są zwierzęta będące w okresie inkubacji choroby lub chore, wydalające zarazki ze śliną. Wirusy wścieklizny przenoszone są przede wszystkim przez psy, lisy ale również przez drobne gryzonie leśne i polne. Zwierzęta i ludzie ulegają zakażeniu głównie poprzez ślinę przy ukąszeniu przez chorego osobnika. Zarazek dostaje się do rany, nawet przy mało zauważalnym skaleczeniu.

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO