Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wkrótce 40-lecie powstania Solidarności Walczącej. Jak będą przebiegać uroczystości?

środa, 04 maja 2022 13:45 / Autor: Aleksandra Rękas
Wkrótce 40-lecie powstania Solidarności Walczącej. Jak będą przebiegać uroczystości?
Wkrótce 40-lecie powstania Solidarności Walczącej. Jak będą przebiegać uroczystości?
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Msza Święta, złożenie kwiatów pod pomnikami, debata edukacyjna - to tylko część z elementów „Wojewódzkich obchodów 40-lecia powstania Solidarności Walczącej”. Podczas uroczystości uczczona będzie antykomunistyczna organizacja niepodległościowa działająca w stanie wojennym.

Jak wyjaśnia starosta powiatu kieleckiego Mirosław Gębski, obchody rozpoczną się Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej.

- Później odbędzie się złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą śmierć Stanisława Raka, a także pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki – informuje starosta.

Z kolei drugiego dnia uroczystości odbędzie się debata w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Weźmie w niej udział doktor Łukasz Kamiński, historyk Uniwersytetu Wrocławskiego, doktor Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki, historyk i działacz opozycji z delegatury IPN w Kielcach, a także starosta Mirosław Gębski.

- Później nastąpi przekazanie transparentu dla delegatury IPN oraz otwarcie wystawy o Solidarności Walczącej w WDK-u. Obchody uświetni koncert – usłyszymy zespół Bardowie Solidarności, czyli Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego – dodaje Mirosław Gębski.

Dr Dorota Koczwańska – Kalita, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach wyjaśnia, że kielecki IPN jest współorganizatorem uroczystości.

- IPN odkrywa najnowszą historię, przywraca pamięć ludziom. Nasza historia przez lat była marginalizowana, Solidarność kojarzyła nam się tylko z NSZZ Solidarność, niewiele wiedzieliśmy o tej Walczącej. Ta organizacja miała niewątpliwie ogromne znaczenie w kwestii kształtowania się myślenia o nowej Polsce – podkreśla Koczwańska-Kalita.

Dr Marlena Grosicka z kieleckiego IPN-u dodaje, że podczas debaty naukowej w WDK-u, rozmowa dotyczyć będzie między funkcjonowania Solidarności Walczącej.

- Najważniejszy głos należeć będzie do doktora Łukasza Kamińskiego, byłego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który przez wiele lat prowadził badania, a także rozmawiał z działaczami Solidarności Walczącej. Na tej podstawie przygotowaliśmy wystawę – wyjaśniała Marlena Grosicka.

Krzysztof Lipiec, poseł PiS dodaje, że naszą powinnością jest dbałość o pamięć historyczną.

- W szczególny sposób musimy pamiętać o osobach i organizacjach, które przyczyniły się do ponownego odzyskania niepodległości. Zdecydowanie Solidarność Walcząca wiodła w tej kwestii prym – podkreśla poseł Lipiec.

Marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski stwierdza, że historia stanowi o tożsamości Polaków.

- To Solidarność Walcząca była tą częścią opozycji, która dawała wyraz niepodległościowemu duchowi. Dobrze, ze o tym pamiętamy i przypominamy bohaterach – zaznacza.

Uroczystości zaczną się 13 i potrwają do 14 czerwca.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO