REGION
WFOŚiGW: Złóż wniosek i usuń azbest ze swoich budynków
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił kolejny nabór wniosków na utylizację azbestu. Szacuje się, że w naszym województwie jest jeszcze od 200 do 400 tysięcy ton tego szkodliwego dla zdrowia minerału. Do rozdysponowania w tym roku jest ponad 2,5 miliona złotych.
Azbest jest obecnie zaliczany do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń Ziemi. – Wyroby azbestowe mamy obowiązek zutylizować do 2032 roku, dlatego została podjęta decyzja przez rząd, aby pomóc samorządowcom w utylizacji tych wyrobów. Od kilku lat realizujemy program, dzięki któremu udało się zlikwidować 75 tys. ton azbestu w naszym województwie. Ogłaszamy kolejny nabór na kwotę 2,5 miliona złotych – są to środki pochodzące po połowie z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – mówi Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚiGW. – Ze wsparcia mogą skorzystać gminy, powiaty i związki międzygminne, ale tak naprawdę korzystają mieszkańcy naszego województwa, którzy składają wniosek do samorządów, a te występują z wnioskami zbiorowymi do Funduszu – dodaje prezes.
Gminy mogą otrzymać nawet 100 procent kwoty dofinansowania kosztów kwalifikowanych. Pieniądze można przeznaczyć na demontaż, zbieranie, transport oraz unieszkodliwienia odpadów zawierających azbest. – To kolejny bardzo ważny program, który jest wyrazem naszej troski o środowisko naturalne. Wspieramy powiaty i gminy w tych działaniach, a docelowo wsparcie trafia do mieszkańców. Program pokazuje różnorodne działania WFOŚIGW w Kielcach,– powiedziała wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Anna Krupka.
Poseł Agata Wojtyszek, podkreśliła, że to kolejny przykład pokazujący współpracę rządu z samorządami. – Wszystko po to, aby dbać o czyste środowisko. Ponad 7 mln 600 tys. zł to kwota, która zostanie przeznaczona na 3 lata, by niebezpieczny azbest usunąć z przestrzeni publicznej – dodała poseł Wojtyszek.
Senator Krzysztof Słoń wspomniał, że był taki czas, że azbest wydawał się wręcz doskonały jeśli chodzi o wykorzystanie w budownictwie. – Stąd jego popularność, szczególnie w okresie powojennym, kiedy większość dachów czy ścian w budynkach użyteczności publicznej była pokrywana tym materiałem. Bardzo mnie ucieszyła decyzja sprzed kilkunastu lat, że produkcja wyrobów azbestowych zostaje zlikwidowana. To jednak nie zakończyło problemu związanego z milionami ton azbestu, który pozostaje na dachach polskich domów – zaznaczył senator Słoń.
Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, podkreślił, że jest jeszcze wiele budynków w naszym województwie, na których zalega azbest. – Nawet bardzo blisko Kielc, można zobaczyć mnóstwo dachów na których jest azbest. Nie pozostaje nic innego jak powiedzieć, że ten program trafia w bardzo istotny obszar – dodał wicewojewoda.
Nabór wniosków w ramach programu potrwa do 31 maja.