REGION
WDK poszukuje pamiątek z II wojny światowej
W związku z przypadają w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej i planowanych z tej okazji wydarzeń oraz uroczystości dyrekcja Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach prosi mieszkańców naszego regionu o udostępnianie zdjęć i przedmiotów związanych z tą tematyką. Zostaną one wykorzystane do przygotowania wystawy, którą będzie można oglądać we wrześniu w WDK.
Zdjęcia i materiały mają dotyczyć obrońców Westerplatte wywodzących się z ziemi świętokrzyskiej, a wówczas kieleckiej oraz tych, którzy bronili naszego regionu we wrześniu i w pierwszym okresie II wojny światowej. - Chodzi o wszystkich, którzy rozpoczynali działania w sierpniu i we wrześniu, bo w Wojewódzkim Domu Kultury, czyli ówczesnym Domu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego już w sierpniu została zorganizowana obrona cywilna Kielc. W walkach uczestniczyły nasze dwa pułki, a później były jeszcze oddziały, które były scalane w końcu sierpnia i w pierwszych dniach września jako rezerwowe - mówi Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
- Chcielibyśmy też na tę rocznicę pokazać jeszcze kilka sylwetek osób, o których powszechnie nie wiadomo. Warto w tym miejscu przypomnieć, że kiedy robiliśmy w 2014 roku wystawę na temat Legionów, to wyszły materiały dotyczące Władysława Franasia, który był najmłodszym legionistą. Oprócz tego, że wtedy pokazaliśmy te informacje, w tamtym roku Franaś został bohaterem jednej z uliczek w Kielcach. Takie historie warto pisać dalej, dlatego poszukujemy różnych materiałów - dodaje dyrektor Machnicki.
Poza zdjęciami, przydadzą się również pamiątki związane z produkcją wojskową kieleckich zakładów pracy. - Poruszyliśmy też środowisko kolekcjonerskie, bo poszukujemy przedmiotów, które są związane z militariami, a były produkowane w Kielcach, szczególnie w SHL-ce. Mało kto wie, że właśnie w Kielcach były produkowane menażki, łyżki, chochle, kuchnie polowe i hełmy.
Fotografie i przedmioty, które uda się zdobyć znajdą się na wystawie, która zostanie przygotowana przez WDK z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Oprócz ekspozycji chcielibyśmy powiesić na WDK tablicę upamiętniającą Westerplatczyków, 1 września przygotować apel poległych i rozpocząć w ten sposób obchody - informuje Jarosław Machnicki.
Osoby, które mają materiały historyczne i mogą je udostępnić proszone są o kontakt z dyrektorem Jarosławem Machnickim pod numerem telefonu 41 36 55 101.