REGION
W Podzamczu badają mutacje koronawirusa


Poszukiwanie mutacji koronawirusa czy analiza zmienności nowotworów płuc – m.in. w takich projektach badawczych uczestniczy laboratorium Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. Jest to możliwe dzięki zakupieniu jednego z najnowocześniejszy w Polsce zestawów do sekwencjonowania materiału genetycznego.
– Dzięki sekwencjonowaniu genomu wirusa widzimy jego zmienności, czyli mamy wiedzę na temat tego jak tworzą się jego mutacje. Ponadto otrzymujemy informacje na temat częstości występowania nowych wariantów i czy są to warianty bardziej zakaźne i złośliwe – mówi Anna Goliszek kierownik medycznego laboratorium diagnostycznego RCNT.
– Nie każda próbka pacjenta z wynikiem dodatnim nadaje się do sekwencjonowania wirusa, aby mogła być wykorzystana do badań musi mieć wystarczającą ilość RNA. Jeżeli otrzymamy określone pary nukleotydów, to te nasze sekwencje zgłaszamy do międzynarodowych baz danych, które porównują nasze wyniki z wyjściowym wariantem wirusa z Wuhan. Dzięki temu dowiadujemy się o nowych wariantach koronawirusa, wiemy też, że w tym roku wariantem dominującym w naszym regionie jest Omikron – dodaje Goliszek.
– Takie projekty badawcze pokazują, jak daleką drogę przeszło Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w ciągu ostatniego roku. Nasze prace pomagają lepiej zrozumieć dane schorzenie a dzięki temu, opracować skuteczniejsze metody jej leczenia czy zapobiegania – mówi Marcin Zawierucha, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu.
Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne współpracuje również z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze przy projekcie pn. „Analiza zmienności genetycznej guzów niedrobnokomórkowego raka płuca w materiale tkankowym z wykorzystaniem sekwencjonowania następnej generacji”. Celem projektu jest analiza genetyczna komórek niedrobnokomórkowego raka płuc, poszukiwanie nowych markerów genetycznych oraz biobankowanie pozostałości materiału genetycznego po wykonanych analizach na cele przyszłych badań naukowych.
W ramach projektu Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze pobiera i zabezpiecza materiał biologiczny natomiast Regionalne Centrum Naukowo Technologicznego odpowiedzialne jest za izolację kwasów nukleinowych, przygotowanie bibliotek genomowych, wykonanie sekwencjonowania nowej generacji oraz analizę otrzymanych danych.



![[WIDEO] Nieudany przemyt. Zamiast chusteczek… papierosy bez akcyzy](/media/k2/items/cache/d48beab28745a7873bd70d0d98f2f550_L.jpg)




