Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

W których szpitalach w województwie świętokrzyskim rodzące kobiety mają najlepszą opiekę? Sprawdź

wtorek, 08 października 2019 17:58 / Autor: Weronika Karyś
W których szpitalach w województwie świętokrzyskim rodzące kobiety mają najlepszą opiekę? Sprawdź
W których szpitalach w województwie świętokrzyskim rodzące kobiety mają najlepszą opiekę? Sprawdź
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Fundacja Rodzić po Ludzku uruchomiła ogólnodostępny ranking najlepiej ocenianych szpitali, położnych oraz szkół rodzenia w całej Polsce. Na stronie gdzierodzic.info każda kobieta może sprawdzić, jakie placówki w regionie polecają matki, a także sama wypełnić ankietę.

Fundacja Rodzić po Ludzku od lat monitoruje opiekę okołoporodową w Polsce. Weryfikuje, jak szpitale opiekują się ciężarnymi i nowonarodzonymi dziećmi. Na stronie fundacji można przeczytać „Robimy to, żeby poznać prawdę o naszych porodówkach i wnosić głos kobiet do przestrzeni publicznej. Pokazywać, jak wygląda opieka w konkretnych placówkach i interweniować tam, gdzie dochodzi do łamania prawa. Ostatnie 25 lat pokazało, jak ważny i silny jest głos matek i jak wiele potrafił zmienić na polskich porodówkach.”

Do tej pory najlepiej ocenianym szpitalem w województwie świętokrzyskim jest Szpital Powiatowy imienia Marii Skłodowskiej – Curie w Skarżysku - Kamiennej. Na drugim miejscu znajduje się Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Z kolei na trzecim miejscu Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka Szpital Specjalistyczny w Kielcach.

Według Światowej Organizacji Zdrowia każda kobieta powinna mieć prawo do pozytywnych doświadczeń związanych z porodem oraz troskliwej opieki wykwalifikowanego personelu medycznego. Ale czy tak jest naprawdę?

Z badań przeprowadzonych przez Fundację Rodzić po Ludzku w 2016 roku wynika, że jedynie 32 procent szpitali w Polsce przestrzega prawa do nieprzerwanego, dwugodzinnego kontaktu „skóra do skóry”. Nie przestrzega się również zaleceń dotyczących badania wewnętrznego, które powinno być wykonywane nie częściej, niż co dwie godziny. Ponad 80 procent szpitali robi je częściej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO