REGION
UJK stawia na kierunki medyczne
Szpital Uniwersytecki oraz dwa nowe kierunki medyczne: farmacja i inżynieria biomedyczna – to plany rozwoju Collegium Medicum UJK na najbliższy czas.
– Stawiamy na ten aspekt rozwoju części medycznej UJK, na jaki jest zapotrzebowanie społeczne. Pandemia uwypukliła brak kadr medycznych zarówno w Polsce, jak i w regionie świętokrzyskim. Jesteśmy na tym skoncentrowani, a na to pracują wszystkie jednostki naszej uczelni – co ważne - łącznie z Wydziałem Nauk Ścisłych Przyrodniczych, tam planujemy ulokować część podstawową farmacji. Pracuje również Wydział Prawa i Nauk Społecznych, a nawet Wydział Sztuki – mówi prof. Stanisław Głuszek, rektor UJK.
Inżynieria biomedyczna to kierunek, którego przygotowanie jest na ukończeniu, a powstanie on przy współpracy z Politechniką Świętokrzyską. Farmacja powinna natomiast powstać w perspektywie dwóch lat. Na początku na obu kierunkach będzie studiowało po 50 studentów.
O rozwoju części medycznej UJK mówił również Piotr Bromber, wiceminister zdrowia, który odwiedził kielecką uczelnię. – Kształcenie kadry medycznej to istotny element, który determinuje poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa. Dzisiaj w dużym stopniu dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej jest uzależniona od potencjału ludzkiego, od liczby lekarzy, pielęgniarek, położnych czy ratowników medycznych – mówił Bromer.
Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, podkreślił, że bezpieczeństwo mieszkańców województwa to bardzo istotny cel działania samorządu. – W czasie pandemii szczególnie to udowodniliśmy, przekierowując ponad pół miliarda złotych ze środków unijnych na działania związane z walką z pandemią. Z budżetu przekazaliśmy natomiast ponad 50 milionów złotych i w dalszym ciągu staramy się uczestniczyć w działaniach zwalczających pandemię – mówił marszałek Bętkowski. – Zależy nam na tym, aby medycyna na terenie naszego województwa rozwijała się, a to powodowało nasze bezpieczeństwo - dodał marszałek.
Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, zaznaczył, że dzięki dobrze działającej służbie zdrowia walka z pandemią była lżejsza. – Na szczycie trzeciej fali pandemii prawie 60 procent łóżek w szpitalach regionu było przeznaczonych do walki z covidem, a mimo to udźwignęliśmy to, dzięki temu, że Wojewódzki Szpital Zespolony podołał ciężarowi pacjentów niecovidowych, co również teraz realizuje – zaznaczył wojewoda.
Obecnie na UJK jest 10 kierunków lekarskich, studiuje na nich około 3 tys. studentów. W minionym roku 88 pierwszych absolwentów kierunku lekarskiego opuściło mury uczelni.