Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Uczcimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej

czwartek, 13 sierpnia 2020 11:10 / Autor: Beata Kwieczko
Uczcimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej
Fot. dzieje.pl
Uczcimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej
Fot. dzieje.pl
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W najbliższą niedzielę, 16 sierpnia, kielczanie uczczą setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Obchody rozpoczną się na Placu Wolności od wręczenia sztandaru 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, a zakończą uroczystym koncertem na placu przy Kościele Garnizonowym.

Uroczystość wręczenia sztandaru 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbędzie się na Placu Wolności o godzinie 16. Dwie godziny później w kościele Garnizonowym zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny, a o 19.30 na placu przy kościele odbędzie się koncert "Polska dziękuje. W Świętokrzyskim pieśń się niesie". Przed publicznością wystąpią soliści Zofia Nowakowska, Marta Moszczyńska, Oliwia Wieczorek, Michał Gasz, Marcin Januszkiewicz i Michał Bogdanowicz pod dyrekcją Piotra Rubika.

Na scenie zaprezentują się także Wrocławski Chór Akademicki pod dyrekcją Alana Urbanka, Chór Garnizonowy z Kielc pod dyrekcją Edyty Bobryk, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Studio Tańca i Stylu "Rewanż" Tomasza Rowińskiego.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, który jest jednym z organizatorów uroczystości tłumaczy, że hasło tegorocznych obchodów nie jest przypadkowe.

– Mamy za co dziękować, bo obchodzimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej i setną rocznicę urodzin Jana Pawła II, ale tak naprawdę dziękujemy wszyscy sobie nawzajem, bo od początku roku jesteśmy w permanentnej walce z koronawirusem. Póki co wygrywamy ją dzięki wysiłkowi wielu ludzi – stwierdza wojewoda.

W przygotowanie uroczystości włączył się także Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Zdaniem marszałka Andrzeja Bętkowskiego zwycięstwo w 1920 roku było możliwe dzięki temu, że w narodzie polskim panowała zgoda.

–  Powstał wtedy Rząd Obrony Narodowej, na czele którego stanął Wincenty Witos, a decyzje marszałka Piłsudskiego skutkowały takim, a nie innym rozstrzygnięciem w Bitwie Warszawskiej – mówi marszałek Bętkowski. – Nasza wspólnota może osiągnąć sukcesy tylko poprzez zgodę – dodaje.

Ze względu na obostrzenia związane z epidemią, koncert, który odbędzie się na placu przy kościele, będzie prezentowany na dwóch telebimach.

Współorganizatorami niedzielnego koncertu są Wojewódzki Dom Kultury, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej oraz Polskie Radio Kielce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO