REGION
Tych leków może brakować w aptekach


Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowy wykaz leków oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Lista zawiera 338 pozycji. Znalazły się na niej m.in. leki przeciwpadaczkowe, szczepionki przeciw odrze, insuliny oraz leki stosowane w astmie i schizofrenii.
-Niezwykle martwi nas to, że lista leków zagrożonych brakiem dostępności nieustannie rośnie, mimo działań, które podejmujemy czyli zgłaszamy do Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego takie leki. Powinny być one kontrolowane przede wszystkim przed wywozem ich za granicę - informuje Robert Gocał prezes Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. -To nie jest tak, że tych leków nie ma definitywnie. One są w różnych ilościach w poszczególnych aptekach, bywa także, że mogą być przerwy w dostawie - dodaje.
Na liście znalazły się m.in. leki przeciwzakrzepowe, insuliny oraz leki stosowane w astmie i schizofrenii. -To medykamenty, które są niezbędne w przypadku niektórych pacjentów. Bardzo często te leki są reglamentowane czyli apteka podaje liczbę recept pod konkretnych pacjentów, którzy np. wyszli ze szpitala i muszą kontynuować leczenie, nawet w takich przypadkach apteki nie dostają odpowiedniej ilości produktów. Takie sytuacje są dla nas zupełnie niezrozumiałe - uzupełnia Robert Gocał.
Problem spowodowany jest najczęściej tym, że leki wywożone są poza Polskę, co jest dla nieuczciwych farmaceutów i hurtowników znacznie bardziej zyskowne niż sprzedaż w kraju.
Lista leków z ograniczoną dostępnością w aptekach wydłuża się z miesiąca na miesiąc. Najnowszy załącznik zawiera aż 338 pozycji. To więcej, niż jesienią ubiegłego roku, kiedy na liście było 311 produktów zagrożonych dostępnością. Niektóre leki na liście znajdują się od kilku miesięcy.
Na czarną listę trafiają te preparaty, których braki odnotowano w przynajmniej 5 procentach aptek w województwach. Aktualne informacje o brakach trafiają do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, który przekazuje je do resortu zdrowia.








