Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Trwają prace konserwatorskie przy kościele z Rogowa

wtorek, 17 lipca 2018 15:44 / Autor: Beata Kwieczko
Trwają prace konserwatorskie przy kościele z Rogowa
Trwają prace konserwatorskie przy kościele z Rogowa
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Rozpoczął się kolejny etap konserwacji zabytkowego XVIII- wiecznego kościoła z Rogowa znajdującego się w Parku Etnograficznym w Tokarni. Zabiegom konserwatorów poddawana jest drewniana, barokowa ambona, podwieszona przy pilastrze oddzielającym prezbiterium od nawy.

 

- Ambona składa się z korpusu pełniącego rolę mównicy, do którego prowadzą siedmiostopniowe schody i nawieszonego nad nim baldachimu. Korpus ambony ma wyraźnie zaznaczony brzusiec, który pokryty jest srebrzoną dekoracją snycerską. Powierzchnię ambony pokrywa polichromia w formie marmoryzacji o ciemno niebieskich żyłkach na jasno- niebieskim i zielonym tle. Podniebienie baldachimu zdobi malowidło przedstawiające Ducha Świętego - opowiada Beata Ryń, kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.

Ostatnie prace konserwatorskie przy ambonie prowadzone były na początku XXI wieku  przez pracowników Pracowni Konserwacji  Muzeum Wsi Kieleckiej. W ramach tegorocznych prac ambona poddana zostanie pełnej konserwacji. Wykonanie prac jest możliwe dzięki dofinasowaniu w wysokości 32,5 tysiąca złotych,  jakie Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- To kontynuacja prac podjętych w 2014 roku. Przeprowadzono wówczas konserwacje ołtarzy bocznych i obrazu św. Mikołaja. Na mensie ołtarza św. Jana Nepomucena odkryto wówczas m.in. pięć żółtych sześcioramiennych gwiazd symbolizujących świętego, wizerunek hostii z kielichem oraz ślady marmoryzacji i kwiatowych girland. W drugim ołtarzu z obrazem ukrzyżowania odkryto chrystogram +IHS+ otoczony wieńcem z kwiatów. W 2017 r. zakończono konserwację ołtarza głównego, która poprzedzona została badaniami technologicznymi, ikonograficznymi i historycznymi. Podczas prac odkryto oryginalne XVIII -wieczne złocenia, które zachowały się m.in. w kapitelach kolumn, uszakach i elementach tabernakulum. Prace konserwatorskie objęły także obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Podczas usuwania przemalowań z obrazu, w tle odkryto malowane zasłony. Odkrywki warstw technologicznych ujawniły także pierwotną kolorystykę ołtarza, czarną monochromię wykonaną w technice olejnej, odnowiona została koszulka przykrywająca malowidło i przywrócony został mechanizm zasuwowy. Zamontowana została korba i stalowa lina do podnoszenia obrazu - relacjonuje Beata Ryń.

Modrzewiowy kościół szpitalny z Rogowa jest darem Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Unikatowy zabytek udostępniono zwiedzającym w 2002 roku.

Zabytkowy kościół szpitalny z Rogowa powstał w 1763 r. z fundacji podkanclerzego wielkiego koronnego Michała Wodzickiego, biskupa przemyskiego. Wyposażenie świątyni jest w stylu Rokoko i pochodzi głównie z XVIII wieku. Znajdujący się w ołtarzu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzi z II połowy XVIII wieku i według podań uznawany jest za cudowny. Zabytek został przeniesiony do skansenu w 1996 r.

Prace konserwatorskie ambony  potrwają do końca października 2018 r. W trakcie konserwacji zostanie udostępniona  wystawa fotografii prezentująca przebieg prac.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO