REGION
Tężnia w Busku już gotowa. Kiedy będzie można z niej skorzystać?
W południowej części Buska-Zdroju, powstała jedna z największych w Polsce tężni solankowych. Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli z właściwości obiektu będzie można skorzystać w połowie maja tego roku.
Tężnię tworzą dwa pierścienie z tarniny o wysokości 9,5 metra, średnicy zewnętrznej 70 metrów oraz obwodzie prawie 220 metrów.
– Powierzchnia tarniny, po której będzie spływała solanka to ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych. W skład obiektu wchodzą: dom zdrojowy z oranżerią, pijalnią i tak zwaną. małą tężnią, która będzie czynna cały rok oraz fontanna z efektami świetlnymi i dźwiękowymi. Jednak największą atrakcję stanowi duża tężnia – informuje Tomasz Śledź, dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, a zarazem administrator tężni.
– Obiekt daje możliwości organizowania w nim wydarzeń artystycznych, ponadto w kompleksie będzie się mieścił punkt informacji turystycznej oraz sklepik z pamiątkami, a w małej oranżerii planujemy uruchomić kawiarenkę, również z możliwością organizowania w niej kameralnych wydarzeń artystycznych – dodaje dyrektor.
Na koronie tężni powstania tara, gdzie będzie można wypoczywać na leżakach. Solankowa mgiełka, pojawiająca się wokół budowli, jest wykorzystywana m.in. w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. – Funkcjonowanie tężni uatrakcyjni pobyt kuracjuszy, którzy odwiedzą Uzdrowisko Busko-Zdój, ale też będzie stanowiło ogromną wartość dla mieszkańców miasta i całego województwa. Każda taka inicjatywa realizowana przez miasto, która wspiera większe zainteresowanie przyjazdami do uzdrowiska, jest cenna z punktu widzenia sektora uzdrowiskowego – podkreśla Gerard Jakubowski, z działu promocji i marketingu Uzdrowiska Busko-Zdrój.
Koszt inwestycji to ponad 24,5 miliona złotych.