Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Szukają ciał Żołnierzy Wyklętych

wtorek, 08 listopada 2016 15:00 / Autor: Piotr Wójcik
Szukają ciał Żołnierzy Wyklętych
Szukają ciał Żołnierzy Wyklętych
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Rozpoczęły się ekshumacje zwłok osób pochowanych na kieleckiej Łączce, a w podkieleckim Zgórsku wznowiono prace związane z poszukiwaniem ukrytych w lesie jam grobowych. W obu tych miejscach najprawdopodobniej znajdują się ciała zamordowanych przez komunistyczne władze Żołnierzy Wyklętych.

Na Łączce spoczywają ciała około 70 osób straconych w latach 40. i 50. ubiegłego wieku Jak powiedział profesor Krzysztof Szwagrzyk kierujący zespołem Instytutu Pamięci Narodowej poszukującym ofiar komunistycznych zbrodni, nie wszyscy oni zostali zamordowani przez ówczesny reżim za to, że walczyli o wolną Polskę. – Mniej więcej 1/7 tych osób to grupa, co do której mamy niemal pewność, że są to ludzie, których poszukujemy. Jest też taka grupa, co do której mamy wątpliwości: grupa polityczna, osoby, którym zarzucono czyny natury kryminalnej albo współpracę z okupantem hitlerowskim. Jest też trzecia grupa. To ludzie, co do których sami mamy wątpliwości, czy czyny natury kryminalnej, które im przypisano były istotnie tymi, które popełnili – wyliczył Szwagrzyk.

Naukowców z IPN-u czeka więc na kieleckich Piaskach wytężona praca. Profesor Szwagrzyk zapowiedział, że czas nie będzie najważniejszym wyznacznikiem w przebiegu prowadzonych tam badań. - Nic na skróty. Przede wszystkim czas, rzetelność i jakość pracy. Czekaliśmy tyle lat, że wszyscy – i badacze i rodziny, rozumiemy, że nie możemy robić działań, które miałyby wpływ na jakość prowadzonych tu czynności – wyjaśnił.

Jednocześnie Fundacja „Niezłomni” wznowiła prace poszukiwawcze w lesie w podkieleckim Zgórsku. Mogą tam się znajdować ofiary komunistycznego reżimu nie pochowane na kieleckich Piaskach. – Wytypowaliśmy dwa miejsca do przeszukania pod kątem ukrytych jam grobowych. Przygotowujemy się do kolejnego etapu czyli prac poszukiwawczych, ekshumacyjnych i archeologicznych – powiedział w rozmowie z naszym reporterem Wojciech Łuczak, prezes fundacji.

Jak zauważył profesor Krzysztof Szwagrzyk, wiedzę o tym, czy w naszym regionie poza Piaskami i Zgórskiem nie było innych miejsc pochówku ofiar komunistów, zyskamy dopiero wtedy, kiedy te dwa miejsca zostaną przebadane co do metra kwadratowego.

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO