REGION
Świętokrzyskie dla Ukrainy - na festynie wystąpi Enej!


Projekt „Świętokrzyskie dla Ukrainy” realizowany przez lidera Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w partnerstwie z miastem Kielce oraz powiatami: kieleckim, skarżyskim, starachowickim oraz włoszczowskim, a także przy udziale Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach powoli zbliża się do końca. Projekt realizowany będzie do 30 września 2023 roku.
Działania podejmowane przez lidera oraz partnerów mają na celu wielowymiarowe wsparcie społeczne, integrację społeczną oraz adaptację do warunków społeczno-kulturowych uchodźców z Ukrainy w województwie świętokrzyskim.
W ramach projektu realizowane jest szeroko zakrojone wsparcie dla uchodźców polegające m.in. na: organizacji kursów języka polskiego, pomocy socjalno-bytowej, organizacji targów pracy, organizacji staży pracowniczych, przeprowadzeniu kursów doszkalających (fryzjer, kosmetyczka, sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej, florysta, opiekun osób starszych, opiekun dziecięcy, cukiernik, kelner, kucharz, magazynier, pracownik gospodarczy, ogrodnik, księgowość), organizacji wydarzeń kulturalno-integracyjnych, usługach tłumacza, tłumaczeniu dokumentów, poradnictwie psychologicznym, poradnictwie prawnym, organizacji wyjazdów na ferie zimowe oraz letnie oraz wycieczek, vouchery do kina, na basen, wyprawki szkolne, paczki okazjonalne dla dzieci z okazji np. dnia dziecka.
W projekcie „Świętokrzyskie dla Ukrainy" zatrudnione są także osoby, które są uchodźcami z Ukrainy.
W ramach działań podejmowanych podczas realizacji projektu szczególny nacisk kładziony jest na naukę języka polskiego, znajomość którego umożliwi między innymi pozyskanie pracy zgodnej z wykształceniem uchodźców z Ukrainy. W ramach realizowanych kursów języka polskiego jako obcego - organizowanych przez lidera projektu - na poziomach A1, B1 oraz B2 zajęcia ukończyło ponad 150 osób - 22 czerwca skończyła kurs ostatnia grupa. W dniach 24-25 czerwca odbędzie się państwowy egzamin certyfikatowy. Do egzaminu zostało zgłoszonych 41 uczestników projektu.
W maju 2023 roku lider projektu zorganizował w Parku Miejskim w Kielcach festyn integracyjno-kulturalny dla mieszkańców regionu oraz przebywających na terenie województwa uchodźców z Ukrainy. W ramach wydarzenia odbyło się szereg atrakcji między innymi konkursy, gry, występy zespołów ludowych oraz pokazy sprzętu policyjnego i strażackiego.
Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik tak mówiła podczas pikniku: - Chcemy, aby nasze kraje łączyły się ze sobą i wspierały. Musimy pamiętać, że za naszą wschodnią granicą cały czas trwa wojna. Poprzez tego typu wydarzenia chcemy integrować, pokazywać naszą kulturę i obyczaje, chcemy się tym dzielić z naszymi gośćmi z Ukrainy.
Z okazji Dnia Dziecka odbyły się festyny i pikniki rodzinne w Skarżysku - Kamiennej, Włoszczowe oraz Kielcach.
W ramach integracji zorganizowane zostały przez partnerów wyjazdy oraz wycieczki między innymi do: Kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach, ZOO w Lisowie, Chęcin, Sandomierza, Kielc, Lublina oraz Krakowa.
Ponadto organizowane są zajęcia sportowo-artystyczne dla dzieci: zajęcia taneczne, plastyczne, artystyczne, sportowe z piłki nożnej oraz łucznictwa. Dużym zainteresowaniem cieszy się Edukacyjne Laboratorium Internetowe - zajęcia komputerowe dla dzieci, oraz zajęcia plastyczno-techniczne.
Obecnie zakończyły się prace związane z przygotowaniem letniego wypoczynku dla dzieci z Ukrainy - w lipcu odbędą się tygodniowe turnusy wakacyjne w górach oraz nad morzem. Tego typy wsparcie oferuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Włoszczowie.
Wydarzeniem wieńczącym realizację projektu, stanowiącym podsumowanie oraz prezentację dobrych praktyk w zakresie integracji, aktywizacji uchodźców z Ukrainy będzie zorganizowany przez Lidera projektu - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego festyn w Parku Etnograficznym Tokarni. Festyn uświetni wytęp zespołu Enej, który tworzą między innymi muzycy pochodzenia ukraińskiego.
Celem głównym projektu jest wsparcie w zakresie oparcia społecznego, aktywizacji społecznej oraz adaptacji do warunków społeczno-kulturowych obywateli Ukrainy w wieku aktywności zawodowej oraz ich otoczenia, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 roku w związku z trwającym konfliktem zbrojnym z Rosją i zamieszkują, uczą się na obszarze województwa świętokrzyskiego. Łączna wartość projektu wynosi 22 840 000 PLN.








