REGION
Świętokrzyskie czeka na wprowadzenie pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej


Co trzeci Polak cierpi na nadciśnienie, 70 proc. dorosłych ma podwyższony cholesterol. To są główne czynniki ryzyka chorób układu krążenia, które są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Te statystyki ma zmienić Krajowa Sieć Kardiologiczna. Pilotaż wprowadzono już w kilku województwach w kraju. Świętokrzyskie nadal czeka.
Przypomnijmy, że głównym celem Krajowej Sieci Kardiologicznej jest przyspieszenie procesu diagnostyczno – terapeutycznego u chorych na serce.
- Idea jest taka, by pacjenci ze schorzeniami kardiologicznymi mieli ułatwioną ścieżkę dostępu do dedykowanego dla nich ośrodka specjalistycznego. To jest bardzo ważne, ponieważ szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia mogą uratować takim osobom życie – podkreśla profesor Beata Wożakowska-Kapłon, kierownik Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Krajowa Sieć Kardiologiczna stawia na współpracę lekarzy POZ z placówkami ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz szpitalami. Jeśli stan chorego będzie stabilny, będzie on mógł korzystać z pomocy lekarza rodzinnego. Lekarze w przychodni pozostaną w stałym kontakcie z kardiologiem, dzięki temu będą mogli chociażby zmodyfikować dawki przepisywanych leków. To z kolei sprawi, że przybędzie miejsc w poradniach specjalistycznych dla tych, którzy potrzebują pilnej konsultacji.
Co ważne, pacjenci należący do Krajowej Sieci Kardiologicznej będą mieli swojego koordynatora, który pomoże im na każdym etapie leczenia.
- Nie pozostawimy pacjenta samemu sobie. Koordynator pomoże mu na każdym etapie leczenia. To on zadba o odpowiedni plan działania, najpierw podczas diagnostyki, a potem podczas leczenia – uzupełnia profesor.
Początkowo do sieci będą kierowane cztery grupy chorych: pacjenci zmagający się z niewydolnością serca, nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym, zaburzeniami rytmu serca, czy chorzy z wadą zastawkową serca.
- To jedne z najczęstszych chorób układu krążenia z jakimi mamy do czynienia w Polsce, a także i w naszym województwie – podkreśla profesor Beata Wożakowska-Kapłon.
Decyzję o włączeniu danej osoby do sieci podejmie lekarz rodzinny w przychodni POZ, poradni kardiologicznej, oddziale o profilu kardiologicznym lub chorób wewnętrznych.
- Korzyści z wprowadzenia Sieci Kardiologicznej odniosą wszyscy: zarówno pacjenci, jak i lekarze. Dlatego mam nadzieję, że również i w naszym województwie taki pilotaż zostanie wprowadzony – podsumowuje specjalistka.
Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej został wprowadzony już w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, pomorskim, śląskim oraz od niedawna w wielkopolskim.








