REGION
Światowy Dzień Donacji i Transplantacji
26 października to Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Jest to więc doskonała okazja do przypomnienia jak ważna i potrzebna jest to dziedzina medycyny. W województwie świętokrzyskim najwięcej pośmiertnych pobrań narządów odnotowuje Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Specjaliści przyznają jednak, że wciąż jest wiele osób, które nie wyrażają zgody na pobranie narządów od swoich bliskich zmarłych.
– Każdego dnia na świecie umiera około 15 osób nie doczekawszy przeszczepienia, natomiast co 14 minut kolejna osoba kwalifikowana jest do zabiegu transplantacji. Liczba chorych oczekujących na przeszczepienie stale wzrasta. Tym ludziom, potrzebna jest pomoc każdego z nas; nasza świadoma, dojrzała, przemyślana decyzja podjęta za życia, która po śmierci pozwoli na pobranie od nas narządów, by nieść światło życia chorym i cierpiącym – informuje na stronie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Wiesława Saladra, koordynator donacyjny w lecznicy.
W tym roku w szpitalu na kieleckim Czarnowie narządy pobrano od sześciu dawców. - Dzięki temu, udało się uratować życie kilkudziesięciu osób – informuje Anna Mazur – Kałuża, rzecznik lecznicy. - W proces pobrania narządów w szpitalu jest zaangażowanych bardzo wiele osób: lekarze różnych specjalizacji, pielęgniarki, pielęgniarze, pracownicy laboratorium i różnych pracowni diagnostyki medycznej, technicy radiologii, a nawet personel odpowiadający za porządek. Koordynatorzy donacyjni współpracują również z prokuraturą, do której zwracają się z pytaniem o brak sprzeciwu na pobranie narządów. Prokuratura nie utrudnia nam działań. Po przeprowadzeniu koniecznego postępowania nie wyraża sprzeciwu na pobranie narządów – uzupełnia rzecznik.
Światowy Dzień Donacji i Transplantacji obchodzony jest od 2005 roku. Myślą przewodnią pomysłodawców tego święta było zwrócenie uwagi społeczeństwa na tematykę transplantacji, która dla pacjentów ze schyłkową niewydolnością narządów jest jedyną metodą leczenia, która ratuje im zdrowie i życie.
Narządy są pobierane głównie od dawców zmarłych. Od osób żywych, którzy stanowią niespełna 5 procent społeczności dawców, można pobrać jedynie nerki i fragment wątroby.