REGION
Studenci - wynalazcy nagrodzeni w Genewie


Laureaci XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską zdobyli pięć medali podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków Geneva Inventions 2022. To jedna z największych i najbardziej prestiżowych wystaw wynalazków na świecie.
Międzynarodowe jury przyznało laureatom jeden złoty, dwa srebrne oraz jeden brązowy medal, za rozwiązania, które są wynikiem działalności naukowo-badawczej zespołów badawczych, w skład których wchodzą studenci, pracownicy naukowi polskich uczelni i przedsiębiorcy.
Złoty medal The International Exhibition of Inventions of Geneva otrzymał Jakub Szczerba ze Śląskiego Uniwerystetu Medycznego, za bezprzewodowy system nadzór nad temperaturą ciała pacjenta – Fevero.
– Mój wynalazek to termometr, który można nosić przy ciele cały czas i podłączyć go do sieci WFi. Na pomysł wpadłem, gdy moja siostra urodziła dziecko i trzeba było mierzyć temperaturę niemowlęcia, co jest trudne w przypadku takiego małego dziecka. Ponadto takie rozwiązanie pozwala na ciągły monitoring i informowanie o temperaturze na bieżąco, pomaga uspokoić rodziców – mówi młody wynalazca.
– Drugie zastosowanie samo do nas przyszło, pandemia pokazała jak trudno pacjentowi podczas teleporady z lekarzem udzielić dobrych informacji i samemu się zdiagnozować. Dzięki naszemu rozwiązaniu, po przyklejeniu termometru dane same mogą spływać do lekarza przy udzielaniu teleporady – mówi Jakub Szczerba.
Srebrny medal otrzymała Karolina Janus z Politechniki Świętokrzyskiej za sposób wykonania mieszanki mineralno-asfaltowej typu beton asfaltowy o ciągłym uziarnieniu i mieszanka mineralno-asfaltowa typu beton asfaltowy o ciągłym uziarnieniu do budowy nawierzchni drogowej o podwyższonej trwałości eksploatacyjnej.
Drugi srebrny medal powędrował do Agnieszki Krawczyk-Łebek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za cykl 38 wynalazków dotyczących nowych glikozydów flawonoidowych o potencjalnej aktywności przeciwdrobnoustrojowej.
Trzeci srebrny medal zdobył Jakub Krasowski z Politechniki Świętokrzyskiej za sposób przebudowy zniszczonej nawierzchni drogowej oraz nawierzchnia drogowa wykonana według tego sposobu.
– Tradycyjne spoiwo hydrauliczne jakim jest cement często powoduje zbyt sztywną warstwę. Tematem naszego wynalazku jest odpowiedni dobór składu spoiwa hydraulicznego, które z jednej strony zapewnia trwałość i wytrzymałość, a z drugiej strony nie powoduje przesztywnienia warstwy, która może w niekontrolowany sposób popękać. To ma zapewnić wyższą trwałość, redukcję kosztów i poprawę parametrów tak wykonanej podbudowy – mówi Jakub Krasowski, doktorant Politechniki Świętokrzyskiej.
Brązowy medal powędrował do Wojciecha Reklewskiego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za sposób i urządzenie do detekcji zespołu QRS w sygnale elektrokardiogramu w cyklu 4 wynalazków



![[WIDEO] Nieudany przemyt. Zamiast chusteczek… papierosy bez akcyzy](/media/k2/items/cache/d48beab28745a7873bd70d0d98f2f550_L.jpg)




