REGION
Studenci-Wynalazcy nagrodzeni


Bezprzewodowy system nadzoru nad temperaturą ciała pacjenta oraz innowacyjny sposób przebudowy zniszczonej nawierzchni drogowej to tylko niektóre wynalazki docenione w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca. Wśród zdobywców nagrody głównej znaleźli się również studenci z kieleckiej uczelni.
Do tegorocznej edycji nadesłano 103 rozwiązania z 19 uczelni z całej Polski. Największą aktywnością w tworzeniu nowych rozwiązań wykazali się studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy zgłosili do konkursu 38 rozwiązań. Na kolejnych miejscach uplasowała się Politechnika Lubelska (14 rozwiązań), Politechnika Wrocławska oraz Politechnika Świętokrzyska (po 9 rozwiązań).
– Konkurs jest realizowany od 2010 roku, główny jego cel to wspieranie młodych ludzi – nie tylko w tworzeniu nowych rozwiązań - ale też wsparcie w procesie komercjalizacji. To również proaktywizacja środowiska akademickiego do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej
– mówi prof. Bożena Kaczmarska z Politechniki Świętokrzyskiej. – Staramy się zintegrować także środowisko twórców, czyli ludzi z pasjami, kreatywnych, posiadających konkretną wiedzę – dodaje prof. Kaczmarska.
Jednym z tegorocznych laureatów jest Jakub Szczerba ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, za wynalazek „bezprzewodowy system nadzór nad temperaturą ciała pacjenta – Fevero”.
– Mój wynalazek to termometr, który można nosić przy ciele cały czas i podłączyć go do sieci WFi. Na pomysł wpadłem, gdy moja siostra urodziła dziecko i trzeba było mierzyć temperaturę niemowlęcia, co jest trudne w przypadku takiego małego dziecka. Ponadto takie rozwiązanie pozwala na ciągły monitoring i informowanie o temperaturze na bieżąco, pomaga uspokoić rodziców – mówi młody wynalazca.
– Drugie zastosowanie samo do nas przyszło, pandemia pokazała jak trudno pacjentowi podczas teleporady z lekarzem udzielić dobrych informacji i samemu się zdiagnozować. Dzięki naszemu rozwiązaniu, po przyklejeniu termometru dane same mogą spływać do lekarza przy udzielaniu teleporady – mówi Jakub Szczerba.
Jednym z laureatów z kieleckiej uczelni jest Jakub Krasowski, a tytuł jego wynalazku to „Sposób przebudowy zniszczonej nawierzchni drogowej oraz nawierzchnia drogowa wykonana według tego sposobu”.
– Tradycyjne spoiwo hydrauliczne jakim jest cement często powoduje zbyt sztywną warstwę. Tematem naszego wynalazku jest odpowiedni dobór składu spoiwa hydraulicznego, które z jednej strony zapewnia trwałość i wytrzymałość, a z drugiej strony nie powoduje przesztywnienia warstwy, która może w niekontrolowany sposób popękać. To ma zapewnić wyższą trwałość, redukcję kosztów i poprawę parametrów tak wykonanej podbudowy – mówi Jakub Krasowski, doktorant Politechniki Świętokrzyskiej.
W rozstrzygniętej XII edycji Konkursu zgłoszono 103 rozwiązania opracowane przez 141 twórców. Zgłoszone rozwiązania odnoszą się praktycznie do wszystkich obszarów techniki, w tym dotyczących maszyn i urządzeń, inżynierii materiałowej, chemicznej i medycznej oraz inżynierii rolniczej i ochrony środowiska. Obserwuje się coraz częściej zjawisko szczególnego zainteresowania tworzeniem rozwiązań, które nie tylko ograniczają negatywny wpływ na środowisko, ale wprost ukierunkowane są na jego ochronę i poprawę oraz ekologię.
Nagrodą główną w konkursie jest prezentacja i promocja swoich innowacyjnych rozwiązań podczas Międzynarodowych Wystaw Wynalazków w Genewie.





![[WIDEO] Nieudany przemyt. Zamiast chusteczek… papierosy bez akcyzy](/media/k2/items/cache/d48beab28745a7873bd70d0d98f2f550_L.jpg)


