Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Statystyki utonięć w województwie – zginęło osiem osób od początku roku

poniedziałek, 31 sierpnia 2020 18:30 / Autor: Aleksandra Rękas
Statystyki utonięć w województwie – zginęło osiem osób od początku roku
Statystyki utonięć w województwie – zginęło osiem osób od początku roku
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Liczby nie pozostawiają złudzeń – nadmierna brawura i przecenianie swoich umiejętności prowadzi do tragedii. Od początku lipca, w całej Polsce utonęło 185 osób. W województwie świętokrzyskim – osiem.

Utonięciom często towarzyszy alkohol. Prezes Wojewódzkiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kielcach, Paweł Bryła stwierdza, że wszelkie używki mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo nad wodą.

- Ludzie nie zdają sobie sprawy z ryzyka i nie myślą o konsekwencjach. Oprócz tego, nie zastanawiają się nad zagrożeniem wynikającym z wchodzenia rozgrzanym do zimnej wody. W takiej sytuacji doznajemy szoku termicznego, co również może prowadzić do tragedii – ostrzega.

Wczasowicze często korzystają z niestrzeżonych kąpielisk. Bez kontroli ratownika, niektórym przychodzi chęć na popisy. Ze statystyk wynika, że w zdecydowanej większości ofiarami utonięć są mężczyźni.

- Zdarza się, że ktoś chce zaimponować kolegom czy dziewczynie, przecenia swoje umiejętności, a to może prowadzić do utonięcia. Woda to żywioł i człowiek nie jest w stanie go okiełznać. Podchodźmy do niego z respektem – apeluje prezes kieleckiego WOPRu.

Ratownicy przypominają, by w przypadku zaobserwowania, że ktoś może potrzebować pomocy, zadzwonić pod numer 112 lub zawołać ratownika, jeśli to plaża strzeżona. Najlepiej rzucić tonącemu koło ratunkowe lub linkę. Samodzielne płynięcie do osoby topiącej się jest bardzo ryzykowne – często dochodzi wtedy to podwójnych utonięć. Osoba topiąca się ma dużo więcej siły niż normalnie.

W 2019 roku w całej Polsce utonęło 471 osób. 98 z nich spożywało wcześniej alkohol.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO