Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Starachowicki szpital realizuje szczepionki przeciw HPV

wtorek, 25 czerwca 2024 10:14 / Autor: Maria Karyś
Starachowicki szpital realizuje szczepionki przeciw HPV
Starachowicki szpital realizuje szczepionki przeciw HPV
Maria Karyś
Maria Karyś

Starachowicki Szpital realizuje powszechny program szczepień przeciw Human Papilloma Virus (HPV) tj. ludzkiemu wirusowi brodawczaka odpowiedzialnemu za zachorowania na raka szyjki macicy, prącia, a także inne choroby nowotworowe.

- Szczepienia są przeprowadzane u dziewcząt i chłopców po ukończeniu 11. roku życia, do ukończenia 14. roku życia w schemacie dwudawkowym. Dla rocznika 2010 szczepienie musi być rozpoczęte przed ukończeniem 14. roku życia i może być zakończone po dacie 14 urodzin (z zachowaniem dwudawkowego schematu). Dzieci, odpowiadające wiekowo wskazanym zaleceniom do szczepienia, które na dzień rozpoczęcia programu otrzymały już pierwszą dawkę szczepienia (poza programem) mogą otrzymać kolejną dawkę już w ramach programu – informuje Małgorzata Kałuża, rzecznik PZOZ Starachowice.

Występuje ponad 200 typów HPV, wśród których 40 wywołuje zmiany: skórne w okolicy narządów płciowych oraz innych okolic ciała. Wyróżniono typy wirusa wysoce rakotwórcze  i o małym ryzyku rakotwórczym. Wywołują one m.in. niezłośliwe brodawki narządów płciowych (kłykciny) i brodawczaki oraz typy o wysokim potencjale rakotwórczym, odpowiedzialne za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe. HPV oprócz raka szyjki macicy może wywoływać również raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka odbytu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka i migdałków, okolic głowy i szyi u obu płci.

­- Zakażenia HPV szerzą się głównie drogą płciową, poprzez kontakt bezpośredni ze zmianami skórnymi lub na błonie śluzowej oraz drogą wertykalną w czasie porodu, choć tutaj ryzyko zakażenia jest niewielkie. Okres wylęgania wynosi od 1 do 8 miesięcy – informuje rzecznik.

Jak zaszczepić dziecko przeciwko HPV?

- Wystarczy umówić wizytę przez rejestrację w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (41) 273 93 93 lub infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00) albo przez Internetowe Konto Pacjenta – wyjaśnia Kałuża.

Zapisując dziecko na szczepienie w Podstawowej Opiece Zdrowotnej „MEDYK” funkcjonującej przy starachowickim Szpitalu, można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek tj. 2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9. Obie szczepionki dają porównywalne korzyści i mają schemat dwudawkowy. Odstęp pomiędzy dawkami szczepionki wynosi od 6 do 12 miesięcy.

W sytuacji, gdy twoje dziecko przyjęło już pierwszą dawkę szczepionki (odpłatnie), a urodziło się w roku 2010 lub 2011, drugą dawkę może otrzymać w ramach programu. Wówczas należy umówić je na pierwszą dawkę poprzez IKP i w trakcie wizyty w POZ pokazać potwierdzenie przyjęcia pierwszej dawki. Punkt szczepień odnotuje ten fakt, a następnie wprowadzi do systemu i poda drugą dawkę. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO