REGION
Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowała miniony rok
Projekty o łącznej wartości ponad miliarda złotych wsparła w zeszłym roku Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”. wspieranie szczególnie lokalnych firm jest kluczem do sukcesu gospodarczego naszego regionu i kraju – mówi Marcin Perz, prezes SSE „Starachowice”.
Jak podkreślają władze strefy, to najlepszy rok w jej 24-letniej historii. Dla porównania w latach 1997-2016 Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” wsparła projekty inwestycyjne o wartości 1,5 mld złotych.
– Jako zarząd Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” wierzymy, że wspieranie szczególnie lokalnych firm jest kluczem do sukcesu gospodarczego naszego regionu i kraju. Gospodarka regionu świętokrzyskiego obroniła się przed wieloma negatywnymi skutkami COVID-19 dzięki sile lokalnych firm – tłumaczy prezes Perz.
Od stycznia 2022 roku weszła w życie nowa mapa pomocy publicznej. Dzięki temu przedsiębiorca, który chce rozwijać swój biznes może liczyć na większe ulgi podatkowe jakie przyznaje Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”. Od nowego roku mikro- i mały przedsiębiorca z województwa świętokrzyskiego może liczyć aż na 70 procent zwolnienia podatkowego, przedsiębiorcy średni na 60 procent. W przypadku dużych firm ten limit zwiększa się do 50 procent.
– Zwiększenie wysokości ulg podatkowych dla przedsiębiorców to korzyść przede wszystkim dla naszej lokalnej gospodarki. Im więcej pieniędzy zostaje u przedsiębiorcy tym większe szanse na jego kolejne inwestycje a także zwiększenie płacy dla pracowników – mówi poseł Krzysztof Lipiec.
Zwolnienie podatkowe w formie decyzji administracyjnej starachowicka strefa przyznaje dla przedsiębiorców chcących inwestować na terenie województwa świętokrzyskiego, południowej części województwa mazowieckiego oraz w powiecie puławskim. Dotyczy ona inwestycji na terenach będących własnością prywatną oraz samorządową. Pomoc udzielana jest w formie ulgi w podatku dochodowym. Przedsiębiorca otrzymuje decyzję o wsparciu przeważnie w okresie 2-3 tygodni od momentu złożenia wniosku. Jest to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy jeszcze 6 lat temu czekali na decyzję o przyznaniu ulgi podatkowej nawet 3 lata.