REGION
Spadła liczba tych, którzy chcą oddać szpik. Zarejestruj się jako dawca


W okresie pandemii drastycznie zmniejszyła się liczba osób rejestrujących się w bazie potencjalnych dawców szpiku. W ubiegłym roku było ich około stu, w poprzednich latach nawet 800.
Jak podkreśla dr Zdzisława Sitarz-Żelazna, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, niezwykle ważne jest aby ciągle zwiększać bazę potencjalnych dawców szpiku.
– Jgo przeszczep to ciągle skuteczna metoda leczenia poważnych chorób, w tym nowotworów układu krwiotwórczego: białaczki, chłoniaków czy anemii plastycznej. Przeszczep szpiku to przeszczep tak zwanych krwiotwórczych komórek macierzystych, które znajdują się w szpiku. W większości przypadków pobieranie tych komórek odbywa się z krwi obwodowej – mówi specjalistka.
– Żeby móc podać te komórki macierzyste, które potem przekształcają się w niezbędne dla naszego życia erytrocyty czy płytki, musi być zgodność między dawcą, a biorcą. Czasami jest bardzo trudno znaleźć dawcę, jest na to szansa 1 do 1000, a nawet 500 000. Im więcej jednak osób będzie należało do rejestru, tym łatwiej znaleźć dawcę. Stąd gorący apel, aby do niego przystępować – podkreśla dr Zdzisława Sitarz-Żelazna.
Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 50 lat, o ogólnie dobrym stanie zdrowia, czyli nie obciążona chorobami genetycznymi, dziedzicznymi oraz przewlekłymi.



![[WIDEO] Nieudany przemyt. Zamiast chusteczek… papierosy bez akcyzy](/media/k2/items/cache/d48beab28745a7873bd70d0d98f2f550_L.jpg)




