REGION
Sezon na kleszcze. Jak się przed nimi chronić?
Atakują z ukrycia. Są prawie niezauważalne, skuteczne i szybkie. Co należy wiedzieć o kleszczach? Jak się skutecznie przed nimi chronić? I co zrobić, gdy już padniemy ofiarą tego sprytnego pasożyta?
Letnie miesiące sprzyjają wypoczynkowi na łonie natury, spacerom po lasach i parkach, a także noszeniu luźnego ubioru. To również sezon wzmożonej aktywności kleszczy. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny w ramach kampanii społecznej „Bezpieczne wakacje – przepis GIS”, pasożyty te są szczególnie dla nas niebezpieczne w tym okresie. Mogą one przenosić groźne dla naszego zdrowia bakterie, wirusy i pierwotniaki. W ubiegłym roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna odnotowała aż 333 zachorowania na boreliozę!
Kleszcze czają się na ogół w zaroślach, w miejscach porośniętych krzewami lub trawą. Pasożyt wyczekuje swojej ofiary najczęściej na zacienionej, spodniej części liścia, na wysokości nie wyższej, niż 1-1,5 metra. Największą aktywność wykazują w godzinach porannych oraz wieczornych.
Są jednak skuteczne sposoby ochrony przed tymi pajęczakami. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach podczas wypoczywania na łonie przyrody.
Bardzo ważne jest odpowiednie ubranie. Długie spodnie, koszula z dłuższym rękawem, najlepiej ze śliskiego materiału, skutecznie utrudnią pasożytowi dostęp do naszej skóry. Dobrze jest także postawić na jasną odzież, która pozwoli w porę dostrzec kleszcza i się go pozbyć. Dodatkową ochroną będą specjalne preparaty odstraszające te owady, należy jednak pamiętać o stosowaniu ich zgodnie z zaleceniami zawartymi na etykiecie. Równie ważne jest to, aby po każdym powrocie do domu dokładnie obejrzeć całe ciało i ubrania. Kleszcze preferują wkłuwać się w te miejsca na ciele, w których skóra jest najcieńsza, tj. pachwiny, ręce, nogi, głowa, zgięcia stawów, czy fałdy skórne.
A co należy zrobić, gdy już dojdzie do ukąszenia?
Jak informuje GIS, wczesne usunięcie kleszcza zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia groźną chorobą, taką jak borelioza lub kleszczowe zapalenie mózgu. Należy zatem niezwłocznie pozbyć się go w prawidłowy sposób. Kleszcza usuwamy jedynie mechanicznie, przy użyciu plastikowej pęsety lub specjalnym przyrządem, który dostępny jest w aptekach (tzw. kleszczołapki). Pasożyta chwytamy tuż przy samej skórze za przednią część ciała, po czym zdecydowanym ruchem pociągamy ku górze. Nie wolno stosować preparatów natłuszczających, ani używać bezpośrednio palców do pozbycia się pasożyta! Miejsce ugryzienia należy później przemyć dokładnie wodą utlenioną lub alkoholem przeznaczonym do dezynfekcji ran. Trzeba także obserwować miejsce po wkłuciu przez kilkanaście tygodni, a w przypadku wystąpienia objawów niepokojących bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.