REGION
Są pieniądze na szkolenia w Powiatowym Urzędzie Pracy
Milion dwieście tysięcy złotych przekazał w tym roku przedsiębiorcom Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pracodawcy w dalszym ciągu mogą starać się o pieniądze na kształcenie swoich pracowników.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy powstał w 2014 roku w ramach Funduszu Pracy. To instrument adresowany do pracodawców i ich pracowników. Służy on kształceniu ustawicznemu.
– To szkolenie osób pracujących w takim celu, aby nie utraciły one posiadanych kwalifikacji, zaktualizowały je, podniosły, a nawet zmieniły, będąc ciągle osobami pracującymi. Jest przydatne w szczególności przy reorganizacji zakładu. Fundusz zapobiega więc utracie umiejętności, a w konsekwencji temu, aby ludzie nie lądowali na bezrobociu – mówi Grzegorz Piwko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.
Z pomocy udzielanej przez PUP w Kielcach korzystają pracodawcy z powiatu kieleckiego. Mogą oni otrzymać środki w wysokości 80 procent kosztów kształcenia ustawicznego, ale nie więcej niż do wysokości 300 procent przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika lub 100 procent kosztów kształcenia ustawicznego – w przypadku mikroprzedsiębiorcy (do 10 osób zatrudnionych) – ale nie więcej niż do wysokości 300 procent przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Co roku minister określa priorytety dotyczące naboru wniosków, który odbywa się w pierwszym kwartale. Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach wystąpił jednak o dodatkowe środki na realizację programu. Instytucja otrzymała kolejne 184 tysiące złotych.
– Podczas tej drugiej tury naboru priorytetami będą szkolenia pracowników Zakładów Aktywnosći Zawodowej i Centrów i Klubów Integracji Społecznej, czyli jednostek wspierających zatrudnienie osób niepełnosprawnych. To jednak również pracodawcy zatrudniający cudzoziemców. Coraz częściej borykamy się z niedoborem kadry pracowniczej i sięgamy po osoby z zagranicy. Tych osób przybywa. Na liście są jeszcze pracownicy z orzeczeniem niepełnosprawności oraz szkolenia mające na celu nabywanie kompetencji cyfrowych – dodaje Grzegorz Piwko.
Ta forma wsparcia cieszyła się i cieszy wielkim zainteresowaniem. Mówimy tu o szkoleniach z zakresu spawalnictwa, operatorów koparek, kierowców ciężarówek. Do tych branż dołączają m.in. usługi kosmetyczne. Przez siedem lat Powiatowy Urząd Pracy przeznaczył na ten cel dziewięć milionów złotych. Łącznie z dofinansowania skorzystało około 3200 osób. W jaki sposób złożyć wniosek?
– Wszystkie wnioski dostępne są na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy. Prosimy tam zajrzeć, a w razie wątpliwości prosimy o kontakt z nami. Warto to zrobić i przyczynić się rozwoju pracowników oraz swojego biznesu - zachęca dyrektor PUP w Kielcach.