REGION
Rodzin zastępczych wciąż jest za mało…


Dziś (28 marca) odbyła się konferencja pn. „Rodzina zastępcza – szansa na lepsze jutro”. W wydarzeniu wzięły udział podmioty, które zajmują się wspieraniem rodzin, a także przedstawiciele rodzin zastępczych.
Państwo Anna i Piotr Sobaś już od ponad pięciu lat prowadzą rodzinę zastępczą. Decyzję o tym podjęli, kiedy poznali inną rodzinę.
– Spodobało nam się ich życie, to jak funkcjonują, a przede wszystkim, że można realnie pomóc dzieciom. Many trójkę dzieci biologicznych, jedno dziecko adoptowane, a sześcioro dzieci w ramach pieczy zastępczej – podaje pan Piotr.
Najmłodsze dziecko ma 15 miesięcy, jest kilkoro przedszkolaków, a najstarsze jest w wieku 16 lat. Pięcioro spośród nich ma zdiagnozowany autyzm.
– Staramy się, aby dzieci miały zapewnione jak najwięcej terapii i zajęć, które im pomagają. Często są to terapie organizowane nie tylko w szkołach czy przedszkolach, ale i w domu, a także indywidualnie – zaznaczają rodzice.
To jednak nie odbiera im sił czy radości życia, a wręcz odwrotnie.
– Kiedy dziecko nas przytula i powie, że nas kocha pojawia się uśmiech, ogromna radość, a na końcu satysfakcja – kwituje dumny tata.
W województwie świętokrzyskim obecnie jest 958 rodzin zastępczych, ta liczba wciąż się jednak zmienia. Niestety, nieustannie jest ich za mało.
– Kładziemy duży nacisk na deinstytucjonalizację, czyli umieszczanie dzieci z rodzin, które mają problemy opiekuńczo-wychowawcze, gdzie jest stosowana przemoc, gdzie jest niepełnosprawność, gdzie rodzice sobie nie radzą ze swoimi problemami w jakiejś placówce. My dążymy do sytuacji żeby wszystkie dzieci trafiały do rodziny zastępczej, bo to najlepsza forma wsparcia. To nie tylko miłość, oddanie i pozytywne relacje, ale także wsparcie zgodnie ze sztuką wychowywania dzieci – informuje Elżbieta Korus, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Kielcach.
Rodziny zastępcze przechodzą wiele szkoleń, dokształcają się, uczą się jak wychowywać dzieci nie własne.
– Te rodziny odgrywają bardzo ważną rolę jeżeli chodzi o dzieci, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Jako zarząd województwa czynimy starania aby tych rodzin zachęcać jak najwięcej do pełnienia takiej funkcji – mówi Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Koordynacja polityki społecznej w województwie świętokrzyskim”.
![[FOTO] Grodzisko w Stradowie. Niezwykłe miejsce z pięknymi widokami](/media/k2/items/cache/5581551f63c40b107b50812054831969_L.jpg)







