Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Pustelnia w Rytwianach. Niedługo odpust

środa, 01 sierpnia 2018 11:31 / Autor: Michał Łosiak
Pustelnia w Rytwianach. Niedługo odpust
Pustelnia w Rytwianach. Niedługo odpust
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Modlitwa, kontemplacja i bliskość Boga – tak w skrócie można opisać Pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach. 15 sierpnia ośrodek będzie celebrował odpust klasztorny.

Pustelnia funkcjonuje w dawnym klasztorze kamedułów, który powstał na początku XVII wieku i był drugim klasztorem zakonu w Polsce. Po kasacie, pod koniec XIX wieku budynek opustoszał i został skazany na niszczenie i zapomnienie. Dopiero na początku naszego stulecia nadano mu drugie życie, zakładając Pustelnię Złotego Lasu. – Dziś ośrodek służy ludziom jako miejsce, gdzie przyjmujemy osoby pragnące wyciszenia, skupienia, oderwania się od współczesnego świata. Gościmy tutaj ludzi chcących spędzić jakiś czas w samotności i na modlitwie, aby uporządkować swoje życie – tłumaczył ksiądz Wiesław Kowalewski, dyrektor Pustelni Złotego Lasu.

To miejsce niezwykle ważne także dla lokalnej społeczności, zarówno w wymiarze duchowym, jak i kulturowym. – Nasi praprzodkowie zbudowali ten klasztor i sprowadzili tutaj kamedułów. Ponadto, jest on cennym, barokowym zabytkiem. Przy jego budowie pracowało wielu znakomitych artystów. To perła Ziemi Świętokrzyskiej, która sprawia, że mieszkańcy regionu są niezwykle dumni – wyjaśnia ksiądz Kowalewski. Rzeczywiście, wchodząc do rytwiańskiej świątyni zobaczymy bezcenne dzieła sztuki, które zachwycają i dają odczuć piękno sakralnej rzeczywistości. To piękne stalle ozdobione malowidłami, kaplica świętych Romualda i Benedykta, czy umieszczony w ołtarzu głównym obraz przedstawiający Zwiastowanie NMP.

15 sierpnia w Pustelni będzie miało miejsce szczególne wydarzenie. Jak co roku odbędzie się tam odpust, który ściąga do Rytwian tysiące wiernych. – To jest data znana wszystkim mieszkańcom wokół klasztoru. To Święto Wniebowzięcia NMP, ale również rocznica zwycięskiej bitwy z bolszewikami i Święto Wojska Polskiego. Tego dnia przybywa wielu pielgrzymów na odpust klasztorny, aby się modlić i wejść do klasztoru, ponieważ jest to jeden z trzech dni w roku, kiedy był on otwierany – opowiada dyrektor Pustelni.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO