Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Praca dla młodzieży w trakcie wakacji. Na jakich zasadach?

wtorek, 25 czerwca 2024 11:25 / Autor: Aleksandra Rękas
Praca dla młodzieży w trakcie wakacji. Na jakich zasadach?
Praca dla młodzieży w trakcie wakacji. Na jakich zasadach?
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Wakacje to czas odpoczynku dla dzieci i młodzieży, ale… nie zawsze. Sporo młodych osób decyduje się na podreperowanie swojego budżetu i sezonowe prace, warto więc znać podstawowe zasady regulujące zatrudnienie nieletnich.

Jak się okazuje, legalne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę jest możliwe od 15. roku życia, pod warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Co może zdziwić, nie jest potrzebna do tego zgoda rodziców czy opiekunów, a młodociani mogą być zatrudnieni do tak zwanych prac lekkich.

- W dużym uproszczeniu, młodociani powyżej 15. roku życia mogą być zatrudniani do prac lekkich w różnych branżach, bez potrzeby uzyskiwania zgody inspektora pracy. Dla osób poniżej 16. roku życia z kolei sam Kodeks pracy jest bardziej restrykcyjny, mogą one pracować tylko w branży kulturalnej, artystycznej, sportowej lub reklamowej, i to wyłącznie za zgodą rodzica oraz z zezwoleniem inspektora pracy. Choć ta różnica w przepisach może wydawać się nieco niekonsekwentna, ma na celu dodatkową ochronę młodszych pracowników – mówi Łukasz Koszczoł, Prezes Job Impulse.

Z kolei w trakcie ferii i wakacji, młodzież może pracować do 35 godzin tygodniowo, maksymalnie siedem godzin dziennie. Co ważne, młodociani nie mogą pracować w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, która musi obejmować 14 godzin nieprzerwanego odpoczynku.

Co istotne, jeśli uczeń wykonuje prace lekkie, korzysta z ubezpieczenia zapewnianego przez szkołę. Z kolei przestaje być uczniem, zobowiązany jest do opłacania składek na ubezpieczenie.

- Poszukiwanie pracy w legalnych źródłach oraz skrupulatna weryfikacja pracodawców są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno osób młodych, jak i dorosłych. Warto również zawsze domagać się umów, które zagwarantują formalne zatrudnienie oraz ochronę praw pracownika– podsumowuje Łukasz Koszczoł.

W naszym regionie, młodzież poszukująca pracy może korzystać z bogatej oferty OHP. Jej filie znajdziemy w jedenastu miejscach w regionie (dwie znajdują się w Kielcach), a propozycje przeznaczone są dla osób od 16 do 25 roku życia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO