REGION
Budowa Centrum Urazowego dla Dzieci pod dużym znakiem zapytania


Przy Świętokrzyskim Centrum Pediatrii miało powstać pierwsze w regionie Centrum Urazowe dla Dzieci. Okazuje się, że jego budowa stoi pod dużym znakiem zapytania, powodem jest brak lekarzy, którzy mogliby pracować w tym miejscu.
W grudniu minionego roku wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński oraz ówczesny dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Andrzej Domański podpisali umowę na budowę Centrum Urazowego dla Dzieci. Prace miały rozpocząć się w marcu bieżącego roku, jednak inwestycja nie ruszyła do chwili obecnej.
– Parafrazując jednego z lekarzy powiem "mury nie chcą leczyć". Żeby taka placówka powstała potrzebne jest zatrudnienie lekarzy z odpowiednimi specjalizacjami, to są m.in. chirurdzy dziecięcy, anestezjolodzy, lekarze medycyny ratunkowej, których po prostu nie ma. Nie jesteśmy dziś w stanie zabezpieczyć działania ośrodka, który miałby powstać. Dzieci nadal będę przyjmowane, tyle tylko, że takimi siłami, jakie teraz posiadamy. Dziecięcy CUD będzie jednak musiał jeszcze poczekać – informuje Marek Bogusławski, członek zarządu województwa odpowiedzialny w regionie za służbę zdrowia.
Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, dodaje, że koszty związane z budową obiektu przekroczyły budżet, jaki był przeznaczony na ten cel. – Pieniądze to jedna sprawa, poza tym borykamy się z brakami kadrowymi. Sprawa cały czas jest procedowana. Czy centrum powstanie czy nie, szpital nadal będzie ratować życie dzieci, które uległy wypadkom. Centrum Pediatrii, które funkcjonuje w naszym szpitalu, jest jedynym wysoko specjalistycznym miejscem w województwie. Działają tutaj referencyjne w skali regionu kliniki, w tym Klinika Chirurgii Dziecięcej, Ortopedyczny Odział Urazowy oraz Klinka Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej. W tej chwili skupiamy się intensywnie na tym, aby w tym roku uruchomić Centrum Urazowe dla Dorosłych. Budynek już stoi, trzeba jednak stworzyć zespoły i odpowiednio przygotować obiekt – uzupełnia rzecznik.
Centrum Urazowe dla Dzieci to struktura organizacyjna o najwyższym poziomie referencyjności, która daje możliwość przyjmowania i obejmowania kompleksową opieką dzieci z najpoważniejszymi urazami. W ramach projektu do pediatrycznej izby przyjęć miał być dobudowany obiekt o powierzchni około 560 metrów kwadratowych. Na potrzeby centrum miała być również zmodernizowana część pomieszczeń obecnie funkcjonującej izby przyjęć. Cała inwestycja miała kosztować ponad 11 milionów złotych, w tym ponad 9 milionów miało przekazać Ministerstwa Zdrowia.








