REGION
Powstaną zielone serca szkół. Setki tysięcy na edukację ekologiczną


Jak wygląda samochód zasilany wodorem? Jak pracują wiatraki, a jak panele fotowoltaiczne? Na te, i wiele innych pytań będzie można poznać odpowiedzi w ekopracowniach. Te mogą już wkrótce pojawić się w świętokrzyskich placówkach, dzięki nowemu programowi WFOŚiGW. Już dziś startuje nabór.
Przyjazne miejsca, które ułatwią dzieciom przyswajanie ważnej wiedzy – tym właśnie będą nowe ekopracownie. W świętokrzyskich szkołach są już 172 takie miejsca.
- Wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamiamy program, który pozwoli na utworzenie kolejnych 28 pracowni. 14 z nich związanych będzie z odnawialnymi źródłami energii, kolejne 14 – z edukacją przyrodniczą – informuje Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Placówki mogą liczyć na zwrot nawet 90 procent kosztów. W przypadku pracowni OZE mowa o maksymalnie 75 tysiącach złotych, a pracowni przyrodniczych – 50 tysięcy.
- Wystarczy nagrać krótki filmik, w którym dzieci w kreatywny sposób opiszą działania na rzecz ochrony środowiska. Mogą to być także prace plastyczne związane z ochroną środowiska – uzupełnia Gliwiński.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty zauważa, że zainteresowanie takimi projektami jest ogromne.
- Dzięki takiemu dofinansowaniu będzie można dobrze doposażyć istniejące już pracownie. Dopilnujemy, aby wnioski były dostarczone do funduszu w odpowiednim terminie. Zielona energia, elektrownie, samochody elektryczne to kwestie bardzo interesujące młodych ludzi. Takie projekty umożliwiają przygotowanie dzieci do świata, w którym będą żyć w przyszłości – podkreśla Mądzik.
Senator Krzysztof Słoń stwierdza, że ten program pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość.
- Liczymy na to, że młodzi ludzi, którzy z niego skorzystają, za kilkanaście lat będą budować domy, zakładać rodziny w naszym regionie. Dlatego tak ważne jest, by nauczyli się oni jak dbać o środowisko i jak żyć, by jak najmniej mu szkodzić – mówi.
Senator Jarosław Rusiecki z kolei zaznacza, że edukacja najmłodszego pokolenia jest kwestią kluczową.
- Musimy ich przygotowywać do tego, by dbali oni nie tylko o środowisko, ale także swoje miejsca życia, miejsca pracy. Ten projekt jest kolejną dobrą inicjatywą edukacyjną – podkreśla.
Do rozdysponowania jest w sumie 1 750 000 zł. Nabór zaczyna się dziś i potrwa do 28 kwietnia. Prace konkursowe należy dostarczyć do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.








