REGION
Pomocna dłoń samorządu dla niesamodzielnych i wykluczonych. Ponad cztery miliony dla gmin i powiatu włoszczowskiego
Pomoc w znalezieniu pracy i wsparcie w codziennym funkcjonowaniu – to główne cele projektów, które otrzymały dofinansowanie ze środków unijnych. Z udziału w inicjatywie skorzysta blisko 200 osób niesamodzielnych, zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem.
Pieniądze trafią do powiatu włoszczowskiego i czterech gmin z terenu naszego województwa. – Cały czas inwestujemy w społeczeństwo. Podpisujemy pięć umów. Dzięki czterem z nich, podpisanym przez gminne ośrodki pomocy społecznej, osoby objęte wsparciem będą mogły przekwalifikować się, skończyć kursy i szkolenia, a tym samym zwiększą szansę na znalezienie pracy – mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
Beneficjentami są gminy Bogoria, Oleśnica, Bodzentyn i Koprzywnica. W tej pierwszej 40 osób zagrożonych ubóstwem będzie mogło skorzystać z indywidualnego i grupowego poradnictwa zawodowego, porad psychologa i prawnika oraz licznych kursów. W Oleśnicy 16 uczestników projektu z tzw. trudnych środowisk podniesie swoje kompetencje zawodowe i zintegruje się ze społeczeństwem. Z kolei 42 osoby z gminy Bodzentyn, oprócz standardowej pomocy w powrocie na rynek pracy, będzie mogło liczyć na treningi psychologiczne, szkolenia zawodowe i staże oraz na specjalne paczki żywnościowe. Wsparcie obejmie również 15 mieszkańców gminy Koprzywnica, gdzie uczestnicy niezaradni życiowo i borykający się z różnymi rodzaju uzależnieniami wezmą udział w specjalnych warsztatach, a ośmiu z nich odbędzie trzymiesięczne staże zawodowe.
Największe dofinansowanie otrzymał jednak powiat włoszczowski, bo ponad 1,6 miliona złotych. – To bardzo duża kwota. Dzięki niej pomożemy około 80 osobom z naszego powiatu. Są to mieszkańcy, którzy zgłaszają się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, aby uzyskać wsparcie – tłumaczyła Małgorzata Gusta, członek zarządu powiatu włoszczowskiego. Dzięki środkom unijnym uczestnicy projektu skorzystają z usług asystenta osobistego, który pomoże wykonać proste czynności pielęgnacyjne, załatwić sprawy urzędowe i zrobić zakupy. Zaplanowano również zajęcia sportowo-fizjoterapeutyczne i specjalne treningi. Utworzona zostanie również nowa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w Radkowie i doposażona dotychczasowa.
Łączna wartość projektów to 4,3 miliona złotych.