REGION
Pomoc żywnościowa dla potrzebujących
Ponad 3700 ton żywności otrzymali mieszkańcy województwa świętokrzyskiego znajdujący się w najtrudniejszej sytuacji materialnej. W ramach edycji na rok 2016 Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej z wsparcia w postaci paczek z jedzeniem skorzystało niemal 69 tysięcy osób z naszego regionu. Najwięcej osób zakwalifikowanych do korzystania z programu mieszka w Kielcach – to grupa prawie 5 tysięcy ludzi.
Program pomocy żywnościowej realizowany jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przy współudziale Agencji Rynku Rolnego i organizacji pozarządowych. W ostatnich miesiącach działania z zakresu dożywiania nie były realizowane tylko w czterech świętokrzyskich gminach. - Po 2015 roku takich „białych plam”, czyli gmin nie korzystających z POPŻ w naszym województwie było dwanaście. Ta liczba spadła do czterech. Chodzi o Stopnicę, Wiślicę, Końskie i Szydłów - mówiła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. - Myślę, że ważnymi informacjami są powody, dla których te samorządy zrezygnowały z programu. Gmina Stopnica jako powód podała konieczność ponoszenia kosztów, gmina Wiślica – brak warunków lokalowych, a Końskie i Szydłów – brak zainteresowania realizacją programu ze strony organizacji pozarządowych – poinformowała wojewoda.
W sierpniu tego roku ruszył Podprogram 2017 w ramach Pomocy Żywnościowej. W skład bezpłatnych paczek dla dotkniętych ubóstwem czy ciężką chorobą znajdują się artykuły warzywne, owocowe czy mięsne. Aby otrzymać pomoc należy zgłosić się do gminnego ośrodka pomocy społecznej lub do organizacji partnerskiej wydającej żywność. W naszym przypadku za dystrybucję odpowiada Caritas Diecezji Kieleckiej. - Te działania dystrybucyjne polegające na rozdawaniu paczek żywnościowych, od kilku lat są wspomagane działaniami edukacyjnymi. Uważam, że to cenny dodatek. Początkowo było trochę trudno zachęcić korzystających z programu do udziału w warsztatach. Jednak w ubiegłym roku zdarzało się, że niektórzy przychodzili na więcej niż jedno spotkanie - mówił ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas.
Szkolenia i warsztaty towarzyszące programowi dożywiania dotyczą zdrowego odżywiania i zapobiegania marnowaniu żywności. Projekt jest realizowany przy współfinansowaniu ze środków unijnych.