REGION
"Pokolenie lockdown". Młodzi bezrobotni w czasie pandemii
Jak informuje Międzynarodowa Organizacja Pracy, rzeczywistość pandemiczna wywiera "niszczycielski i nieproporcjonalny" wpływ na zatrudnienie młodych. Kryzys w dłuższej perspektywie powoduje szereg konsekwencji w związku z karierą zawodową, w tym opóźnienie wejścia na rynek pracy.
"Pokolenie lockdown" - takim mianem Międzynarodowa Organizacja Pracy określa osoby przed 25. rokiem życia. To właśnie w ich przypadku pandemia koronawirusa będzie miała długotrwały wpływ na karierę zawodową.
W raporcie Monitor, ILO (International Labour Organization) w taki sposób opisywała sytuację młodych na rynku pracy:
"Pokolenie osób poniżej 25. roku życia jest w obecnej sytuacji narażone na potrójny szok na rynku pracy. Po pierwsze, osobom w tym wieku częściej grozi utrata pracy niż reszcie ludności aktywnej zawodowo. Po drugie, istnieje większe prawdopodobieństwo doznania przez nich zakłóceń w edukacji lub przerwania szkoleń zawodowych. Po trzecie, gorsza koniunktura oznacza, że młodzi napotkają na większe bariery przy wejściu na rynek pracy spowodowane mniejszym popytem ze strony pracodawców".
Wielu ekspertów jest zgodnych co do jednego: na pandemii najmocniej cierpi pokolenie młodych dopiero rozpoczynających karierę zawodową.
- W trzecim kwartale zaobserwowano wzrost stopy bezrobocia wśród osób młodych. Według danych wynosiła ona 13 procent. W porównaniu z zeszłym kwartałem wzrosła o 3,5 punktu procentowego. To jest odpowiednik zmian w całej populacji, bo bezrobocie ogólnie wzrosło - mówi Marek Leszczyński, ekonomista z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Co istotne, dotknęło ono bardziej osób młodych, dlatego, że duża część z nich pracuje w usługach. Ci, którzy wchodzą na rynek, wchodzą do usług, które zostały zamknięte poprzez lockdown. Mowa tu głównie o gastronomii, usługach transportowych, rozrywce czy usługach bezpośrednich dla ludności. Ten rynek, w pewnym sensie, załamał się - tłumaczy Leszczyński.
Eksperci zwracają także uwagę na to, że obecnie wielu młodych będzie musiało się zmierzyć także z niższymi płacami i brakiem podwyżek.
Z pomocą przychodzą rozmaite projekty mające na celu wspieranie młodych na rynku pracy w trudnych czasach pandemii. Jednym z nich jest ten pod nazwą "Akademia biznesu dla młodych", który otrzymał dofinansowanie z programu Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizowany jest przez Stowarzyszenie Integracja i Rozwój, przy wsparciu Kieleckiego Parku Technologicznego. Z tej formy pomocy mogą skorzystać osoby w wieku od 18. do 29. roku życia, które pozostają bez zatrudnienia.
Do projektu mogą zgłosić się osoby zamieszkałe lub uczące się na terenie województwa świętokrzyskiego, co istotne - niezarejestrowane w ewidencji urzędów pracy i takie, które na skutek pandemii utraciły zatrudnienie po 1 marca 2020 r.
Więcej szczegółów na stronie internetowej projektu.